Təyyarə qəzası: Xəzərdəki Bermud üçbucağı daha nələri udub?
GlobalInfo saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Tarixçi Zaur Əliyev Xəzər dənizində baş vermiş hava gəmisi qəzaları ilə bağlı məlumat paylaşıb.
Globalinfo.az sözügedən məlumatı təqdim edir:
1966-cı il, 23 aprel
İl-14P orta tutumlu sərnişin təyyarəsi Mahaçqalaya səfər edərkən qəzaya uğrayıb. Təyyarə ilə əlaqə uçuşdan 12 dəqiqə sonra Xəzər dənizi üzərində kəsilib. Göyərtəsində 5 heyət üzvü və 28 sərnişin olan İl-14P təyyarəsi bu günə qədər tapılmayıb. Onun 23 aprel günü Xəzər dənizində müşahidə olunan çətin hava şəraitində qəzaya uğraması ehtimal olunur.
2005-ci il, 23 dekabr
An 140-100 Nardaran qəsəbəsi yaxınlığında Xəzər dənizinə düşən An 140-100 təyyarəsindəki 4 heyət üzvü və 19 sərnişin hadisə nəticəsində həlak olub.
2008-ci il, 29 yanvar
Azərbaycan Hərbi Hava Qüvvələrinə məxsus MİQ-29 döyüş təyyarəsi təlim uçuşu zamanı qəzaya uğramışdı. Hacı Zeynalabdin Tağıyev qəsəbəsindəki hərbi bazadan təlim uçuşu üçün havaya qalxan “MiQ-29” markalı döyüş təyyarəsi sahildən 6 km uzaqlıqda dənizə düşmüşdü.
2009-ci il, 12 iyul
“AZAL Helicopter”ə məxsus “Mi 8T” vertolyotu qazma qurğusunun kranına toxunaraq dənizə düşüb, vertolyotdakı 6 nəfərdən ikisi həlak olub.
2019-cu il, 24 iyul
Təlim-məşq uçuşları keçirən Hərbi Hava Qüvvələrinin MiQ-29 təyyarəsi ilə qəflətən rabitə əlaqəsi kəsilib və aviasiya vasitəsi radarlardan itib. Aviasiya qəzası nəticəsində hərbi təyyarə Xəzər dənizinə düşüb. Pilot həyatını itirib.
2024-cü il, 25 dekabr
AZAL-a məxsus təyyarə Xəzər dənizi üzərindən keçib Aktau şəhərində qəzaya düşüb və 40-dan çox sərnişin həlak olub.