“Ukrayna BMT nin idarəçiliyinə verilsin” Putindən daha bir absurd “təklif”
Azpolitika.az portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Ukraynaya qarşı açıq işğal cinayəti törədən Rusiya başçısı Vladimir Putin indi də bu ölkədə seçkilərin keçirilməsi üçün BMT və bir sıra ölkələrin himayəsi altında müvəqqəti idarəetmənin tətbiq edilməsini təklif edib.
“AzPolitika” Rusiya mediasına istinadla xəbər verir ki, Putin “Arxangelsk” nüvə sualtı qayığının şəxsi heyətilə görüşündə Ukraynanın indiki hakimiyyətinin kənarlaşdırılmalı və BMT-nin nəzrətinə verilıməli olduğunu deyib: "Prinsipcə, əlbəttə ki, BMT-nin himayəsi altında ABŞ, Avropa ölkələri ilə, digər tərəfdaşlarımız və dostlarımızla Ukraynada müvəqqəti idarəetmənin aparılması imkanlarını müzakirə etmək olardı. Demokratik seçkilərin keçirilməsi üçün".
Putin hesab edir ki, belə bir yeni hökumətlə sülh danışıqlarına başlamaq və “bütün dünyada tanınacaq və etibarlı sayılacaq qanuni sənədləri” imzalamaq mümkün olacaq.
Bundan əlavə, o, Rusiya Federasiyasının “Ukrayna nizamlanması” üzərində işləməyə hazır olduğu tərəfdaşlar arasında BRİKS ölkələri və hətta işğalçı müharibədə Rusiya tərəfində birbaşa iştirak edən Şimali Koreyanı da qeyd edib.