Yer kürəsində su ehtiyatları sürətlə azalır
Icma.az, Azpolitika.az portalına istinadən məlumat verir.
Melburn universitetinin hidroloqları Donqreol Ryu və Ki-Von Seo müəyyən ediblər ki, qlobal istiləşmə torpaqda, göllərdə, çaylarda və qar örtüyündə yığılan suyun miqdarını əhəmiyyətli dərəcədə azaldıb. Bu dəyişikliklər kənd təsərrüfatı və qlobal dəniz səviyyələri üçün geri dönməz nəticələrə səbəb ola bilər.
“Report” xəbər verir ki, bu barədə əsər “Science” jurnalında dərc olunub.
Alimlər qatarda olarkən həyəcan verici məlumatla qarşılaşıblar. Əvvəlcə onlar bunun bir model səhvi olduğuna qərar veriblər, lakin bir illik sınaqdan sonra nəticələrinin düzgün olduğuna əmin olublar. Onların araşdırmaları göstərib ki, son 20 il ərzində Yer 2000 giqatondan çox rütubət itirib - Qrenlandiya buzunun dörd il ərzində əriməsindən iki dəfə çox.
Tədqiqatçılar qeyd ediblər ki, güclü yağışlara və hətta daşqınlara baxmayaraq, qrunt sularının bərpa olunmağa vaxtı yoxdur. Torpaq nəm saxlamaq qabiliyyətini itirib ki, bu da quraqlıqların tezliyini artırır və əkinçilik şəraitini pisləşdirir.
Bundan əlavə, müəlliflər rütubətin yenidən bölüşdürülməsinin Yerin fırlanmasına təsir etdiyini müəyyən etdilər. Kütlənin yerdəyişməsi öz oxunu dəyişir ki, bu da planetin cüzi yellənməsində özünü göstərir.
Mütəxəssislər xəbərdarlıq ediblər ki, istixana qazları tullantıları azalmasa və sudan istifadə dəyişdirilməsə, vəziyyət daha da pisləşəcək. Artan istilik kənd təsərrüfatı üçün getdikcə daha çox resurs tələb edir, şirin su ehtiyatları isə sürətlə tükənir. Bu cür dəyişikliklərin nəticələrinin yaxın gələcəkdə aradan qaldırılacağı ehtimalı azdır.