Yunanıstana səfər üçün üç təhlükəli tarixlər…
Icma.az xəbər verir, Sia Az saytına əsaslanaraq.
…Bu tarixlərdə ölkədə müntəzəm olaraq genişmiqyaslı etiraz aksiyaları keçirilir. Ən gərgin vəziyyət Afinanın mərkəzi meydanında inkişaf edir.
SİA-nın məlumatına görə, Britaniyanın Xarici İşlər Nazirliyi 1 may, 17 noyabr və 6 dekabr tarixlərində Yunanıstana səfərdən çəkinməyi tövsiyə edir.
Bu tarixlərdə ölkədə mütəmadi olaraq genişmiqyaslı etiraz aksiyaları keçirilir ki, bu da hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları ilə qarşıdurmalara və ictimai nəqliyyatın hərəkətinə mane olur.
Ən gərgin vəziyyət Afinanın mərkəzi meydanı olan Sintaqmada inkişaf edir. Etirazçıları dağıtmaq üçün polis tez-tez gözyaşardıcı qaz və su şırnaqlarından istifadə edir.
2025-ci ilin martında Afinada etirazçılarla hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşları arasında şiddətli toqquşmalar baş verib. Buna səbəb parlamentdə qatar qəzasından sonra kabinetin fəaliyyəti ilə bağlı müzakirələr olub.
Daha sonra polis əl qumbaralarından istifadə edib.