Zəbt olunan torpağına daxil olmaq istədi, döydülər, sonra isə şərləyib həbs etdirdilər… MASALLI SAKİNLƏRİ 10 İLDİR HAQSIZLIQLA ÜZLƏŞDİKLƏRİNİ DEYİRLƏR
Hurriyyet portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, R.Allahverdiyev küçəsi, döngə 7, ev 4-də yaşayan Şükürov Əlvan Əliheydər oğlu tərəfindən “Hürriyyət”in redaksiyasına şikayət məktubu daxil olub. Qəzetimiz vasitəsilə Prezident İlham Əliyevə, eləcə də Baş Prokorurluğa, Ədiliyyə Nazirliyinə, Məhkəmə Hüquq Şurasına və digər aidiyyəti qurumlara müraciət edən Ə.Şükürov Masallı Rayon Məhkəməsinin hakimi Elşən Təbrizoviçdən şikayətçidir:
“Cənab Prezident!
Diqqətinizə çatdırım ki, Masallı Rayon Məhkəməsinin hakimi Elşən Təbrizoviç Çevik Polis Alayının təqaüddə olan əməkdaşı Sabit Əliyevi bu ilin Novruz bayramı axşamı qondarma itihamla (C.M 221.3-ci maddə) həbs etdi.
İstintaq tərəfindən irəli sürülən ittiham aktına əsasən, guya, Sabit Əliyev 10.09.2023-cü il saat 17 radələrində Masallı rayonu, Qəzvinoba kəndində “ictimai asayişi kobud surətdə pozub, ətrafdakı şəxslərə açıq hörmətsizlik edib, zor tətbiq edib”. İddia olunur ki, “Sabit Əliyev hadisə yerinə gələməkdə məqsədi birbaşa zərəçəkənlərı alçaldıb söymək olub””.
Şikayətçinin sözlərindən belə aydın olur ki, S.Əliyev Qəzvinoba kəndindəki ona məxsus torpaq sahəsinin giriş hissəsinə qohumu Əliyeva Xədcənin və digər ailə üzvlərinin dəmir darvaza qoymasına etiraz edib. Ona görə ki, həmin darvaza onun torpaq sahəsinə daxil olmasına maneə yaradıb. Bu səbəbdən, tərəflər arasında münaqişə yaranıb və ittiham aktına əsasən, “xuliqanlıq edən Sabit Əliyev qohumu Xədicə Əliyevaynı itələyib, onun qızı Sevil Şükürovaya isə bədən xəsarəti yetirib”.
Şikayətşi Şükürov Əlvan Əliheydər oğlu isə iddia edir ki, ümumiyyətlə, S.Əliyev kimsəyə qarşı kobudluq etməyib. Onun sözlərinə görə, hadisə yerində olan video-görüntülər də bunu təsdiq edir:
“Birincisi, hadisə yerinin video-görüntüsündən də aydın olur ki, ətrafda maraqlı tərəflərdən başqa, heç kəs yoxdur. Yəni hadisə yeri “ictimai yer” deyil. Küçədə bir adam belə, yoxdur. İnsanlar kənddən şəhərə köçüb. Təkcə bu hal Sabit Əliyevə qarşı cinayət tətbiqinin qisas məqsədli, qərəzli olduğunu təsdiq edir. Başqa sözlə, bu hal yoxdursa, deməli, döymə, söymə, evi dağıtma kimi davranış xuliqanlığın tərkibini yaratmır.
İkincisi, Sabit Əliyev munaqişə zamanı bir dəfə belə, kimsəyə əl qaldırmayıb. O, başa düşüb ki, ona “torba tikməyə” çalışırlar.
Üçüncüsü, video-görüntüdən də bəlli olur ki, S.Əliyev kiməsə zərər verməyə deyil, öz zəbt olunan həyətinə daxil olmağa cəhd edir. Demək, onun məqsədi yalnız pozulmuş mülkiyyət hüququnun bərpasına yönəlib. Zəbt olunmuş həyətində qanunsuz tikilmiş evin pəncərəsindəki şüşəni sındırmağı və ya  dəmir darvazanı açmağı həmin evi tikən şəxslərin “mülkünə ziyan vurmaq” kimi qəbul etmək olmaz. Çünki mülkiyyət qanununa əsasən, cinayət yolu ilə əldə olunanlar mülkiyyət sayıla bilməz.
Odur ki, 10 il ərzində Xədicə Əliyeva və onun qızlarının cinayət əməllərinin qarşısını almayan, əksinə, bundan bəhrələnən hüquq mühafizə orqanları özləri məsuliyyətə cəlb olunmalıdır.
Digər tərəfdən, video-görüntüdə də aydın şəkildə əks olunur ki, Xədicə Əliyeva və qızları Sabit Əliyevə qarşı törətdikləri qanunazidd, zorakılıq əməlləri zamanı, özlərini qəsdən yıxaraq xəsarət almışlar.
Dövlət orqanlarının indiyədək Sabit Əliyevin və ailəsinin pozulmuş hüquqlarını bərpa etmədiyi bir yana, hadisə yerində ona qarşı olunan zorakılıqlara da göz yumulub. Hansı ki, prokorurun himayə etdiyi dörd nəfərdən ibarət mutəşəkkil qrup Sabit Əliyevi şərləyərək, qarşılarında “diz çökməyə məcbur edib”.
Yeri gəlmişkən, bu şəxslər “şəhid ailəsi” statusundan bəhrələnib, rayon ərazisində bütün imtiyazları əldə edib, ən səmərəli torpaqları ələ keçiriblər. Onlar rayon və kənd sakinlərini şantaj edir, torpaqlarını zəbt edir. Hətta öz qardaşlarını belə şərləyərək evdən qovub, onu qucağındakı uşağıyla döyüb həbs etdirib. Bu şəxslər əllərində gəzdirdikləri benzinlə müvafiq qurumları “özlərini yandırmaqla” şantaj edir, beləliklə istədiklərini əldə edirlər. İki dəfə muhakimə olsa da, heç bir nəticə çıxarmayıblar. Nəticədə, Növruz bayramı gecəsi bu dörd nəfərin saxta itthamı əsasında hakim Elşən Təbrizoviç Sabit Əliyevi həbs edib”.
Əlvan Şükürov deyir ki, əslində, Sabit Əliyev zərərçəkən şəxsdir, çünki qarşı tərəfin hücumuna məruz qalıb və bunu təsdiq edən görüntülər var: “Hadisənin video-görüntüsündən aydın olur ki, 10.09.2023-cü il, saat 17 radələrində Sabit Əliyev bir-neçə yaxın qohumu ilə Qəzvinoba kəndindəki üzərində sahibliyi, istifadə və mülkiyyət hüququ olan həyətinə daxil olmağa cəhd edir. Bu zaman həmin torpağı zəbt edərək, oraya dəmir darvaza qoymuş, ev tikmiş Sevil Şükürova digər iki qohumu ilə Sabit Əliyevə yaxınlaşıb, nəlayiq söyüşlərlə, zor tətbiq etməklə, ona mane olmağa çalışıb. Hadisə zamanı ittham olunan tərəf bir dəfə belə, kimsəyə əl qaldırmayıb, söyüş söyməyib. Əksinə, Sevil Şükürova və digər qrup üzvləri hadisənin əvvəlindən axırına kimi S.Əliyevi döyməyə, söyməyə davam ediblər.
Masallı hüquq muafizə orqanları rəhbərlərinin günahı ucbatından, bu rayonda 10 ilə yaxındır ki, məlum dörd nəfərdən ibarət qrup sakinlərin hüquqlarını pozur. İndiyədək 70-ə yaxın məhkəmə prosesi keçirilib, insanlar məhkəmə yollarında zülm çəkib. Hətta yaşlı insanların evləri gecə yarısı dəfələrlə daşa tutulub, onların mulkiyyəti oğurlanıb. Heç də təsadüf deyil ki, Sabit Əliyevin əmisi də bu kimi dəhşətlərə dözməyərək, ürəyi partlayıb.
Xədicə Əliyeva və digər qrup üzvlərinin törətdikləri cinayət əməlləri ilə bağlı dəfələrlə şikayət olunsa da, hər dəfə cinayət işinə başlanılmasından imtina qərarı verilib.
Bu baxımdan, “Hürriyyət” qəzeti vasitəsilə cənab Prezidentdən və digər aidiyyəti qurumların rəhbərlərindən xahiş edirik ki, Sabit Əliyevin haqsız yerə həbs olunması və Xədicə Əliyeva və digər qrup üzvlərinin qanunsuz əməlləri ilə bağlı araşdırma aparılması üçün müvafiq qurumlara tapşırıq verilsin. Biz, nəhayət ki, Masallı rayonu, Qəzvinoba kəndində ədalətsizliklərə son verilməsini istəyirik”.
Redaksiyadan: Yazıda adları qeyd olunan şəxslərin və qurumların mövqeyini dərc etməyə hazırıq.
Qeyd: Foto Sabit Əliyevə məxsusdur.