Zelenski seçkiyə hazırlaşır, Ukraynada tam atəşkəs gözlənilir
Icma.az xəbər verir, Azpost saytına əsaslanaraq.
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski komandasına seçkilərə hazırlaşmağı tapşırıb.
AzPost bildirir ki, bu barədə “The Economist” yazır.
Nəşrin mənbələri dəqiq vaxtı deməyiblər, lakin əksəriyyət Zelenskinin yayı hədəflədiyini deyir.
“The Economist”in mənbələrinə görə, Zelenski keçən həftə toplantı çağıraraq komandasına tam atəşkəsdən sonra səsvermə təşkil etməyi tapşırıb. Bu tam atəşkəs isə (Amerika tərəfinin fikrincə) aprelin sonunda baş tuta bilər. Bunun ilk təsdiqi təxminən mayın 5-də ola bilər. Bu, Ali Radanın hərbi vəziyyətin növbəti uzadılması ilə bağlı səsverməsi üçün son tarixdir.
Nəşr qeyd edir ki, hərbi vəziyyətin ləğvi seçki prosesinə başlamaq üçün zəruri ilk addımdır. Qanun həm də təşviqat üçün ən azı 60 gün tələb edir ki, bu da seçkinin iyulun əvvəlində keçirilməsi üçün ən erkən fürsətdir. Bununla belə, The Economist-in bəzi mənbələrinə görə, müharibənin ortasında seçici siyahılarını bərpa etmək üçün seçki orqanlarına ən azı üç ay lazımdır.
Yüksək səviyyəli hökumət mənbəsi inanır ki, Zelenski iyulda keçiriləcək seçkilərlə rəqiblərini üstələməyə çalışacaq və ümid edir ki, qısa müddət ona rəqibsiz iştirak etməyə imkan verəcək. O, həmçinin qeyd edir ki, bu, Ukraynanın da xeyrinə olacaq, çünki uzun prezident kampaniyası “ölkəni parçalayacaq”.
Müxalifət sürətli səsvermə üçün bir sıra logistik maneələrə işarə edir – xaricdə, cəbhədə və ya Rusiyanın işğal etdiyi bölgələrdə milyonlarla seçicinin səs verməsi üçün bir yol tapmaq lazımdır. Bir həll Diia mobil tətbiqi ola bilər, lakin onun istifadəsi şəffaflıq suallarını doğurur.
Bundan əlavə, Ali Radadakı müxalifət partiyaları israr edirdilər ki, ədalətli seçkilər keçirmək üçün ilk növbədə müharibə dövrünün təbliğatını və senzurasını ləğv etmək lazımdır.