Zəlzələ ilə bağlı operativ qrup yaradıldı
Pravda.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Qazaxıstanın Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) Almatı da daxil olmaqla respublikanın cənubunda bir sıra şəhər və kəndlərə təsir etmiş zəlzələ ilə əlaqədar seysmik vəziyyətə nəzarət üçün operativ qərargah yaradıb.
Bu barədə yerli KİV məlumat yayıb.
"Qazaxıstan Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Komandanlıq Mərkəzində seysmik vəziyyətin monitorinqi üzrə operativ qərargah yaradıb. Qazaxıstan Respublikasının fövqəladə hallar nazirinin müavini Batırbek Abdışevin sədrliyi ilə ərazi bölmələri ilə işçi görüş və videokonfrans keçirilib", - nazirliyin məlumatında deyilir.
Mətbuat xidməti vurğulayıb ki, zərərçəkənlər barədə məlumat daxil olmayıb, həyati təminat müəssisələri normal rejimdə işləyir. "Xilasetmə bölmələri lazım gələrsə, reaksiya verməyə hazırdır", - Fövqəladə Hallar Nazirliyi əmin edib.
Qeyd edək ki, Astana vaxtı ilə saat 03:42-də (Bakı vaxtı ilə 02:42) Qazaxıstanda 5,2 maqnitudalı zəlzələ qeydə alınıb. Avropa-Aralıq dənizi Seysmoloji Mərkəzinin məlumatına görə, yeraltı təkanların episentri 15,9 min nəfərin yaşadığı Merke kəndindən 23 km cənub-qərbdə, zəlzələ ocağı 8 km dərinlikdə yerləşib.