525ci qəzet Çindən adekvat qərar: ABŞın 7 şirkətinə sanksiya tətbiq etdi
Icma.az, 525.az portalına istinadən məlumat yayır.
Çin ABŞ-ın 7 hərbi sənaye müəssisəsinə və onların rəhbər heyətinə qarşı sanksiyalar tətbiq edib.
525.az xəbər verir ki, bu barədə ölkənin Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb. Bunlar “Insitu”, “Hudson Technologies”, “Saronic Technologies”, “Raytheon Canada”, “Raytheon Australia”, “Aerkomm” və “Oceaneering International” şirkətləridir.
Çin bu addımı ABŞ-ın Tayvan bölgəsinə növbəti böyük həcmdə hərbi yardım və silah satışı ilə bağlı elanı, eləcə də Çinlə əlaqəli bəzi mənfi məzmunların olduğu qanunun qəbuluna görə atıb. Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mao Ninq bəyan edib ki, bu hərəkətlər vahid Çin prinsipini və Çin-ABŞ üç birgə kommünikesinin müddəalarını ciddi şəkildə pozur, ölkənin daxili işlərinə kobud şəkildə müdaxilə edir və Çinin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə xələl gətirir
"Çin öz suverenliyini, təhlükəsizliyini və inkişaf maraqlarını qətiyyətlə qorumaq üçün bütün lazımi tədbirləri görməyə davam edəcək. Tayvanın “müstəqilliyinə” nail olmaq cəhdi ancaq dalana aparır və ABŞ-ın “Tayvanın müstəqillik” arzusunu dəstəkləmək üçün hərbi gücdən istifadə etməkdə israrlı olması yalnız öz üzərində yanğına səbəb olacaq. ABŞ tərəfi hər hansı vasitə ilə Tayvanı silahlandırmaqdan dərhal əl çəkməli, Çinin inkişafını və Çin-ABŞ münasibətlərini obyektiv və rasional şəkildə nəzərdən keçirməli, müvafiq qanunda ölkəmizlə bağlı mənfi məzmunu tətbiq etməkdən çəkinməlidir”.