ABŞ də maliyyə direktorlarının yarıdan çoxu II yarımildə resessiya gözləyir
525.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
ABŞ şirkətlərinin baş maliyyə direktorlarının 60 %-i bu ilin II yarısında ölkədə resessiyanın, daha 15 %-i isə 2026-cı ildə iqtisadi tənəzzülün olacağını gözləyir.
525.az “Report” a istinadən xəbər verir ki, bu, CNBC-nin 10-21 mart tarixlərində iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında təmsil olunan iri şirkətlərin 20 baş maliyyə direktoru arasında keçirdiyi rüblük sorğunun nəticələrinə əsasən məlum olub.
Bir rüb əvvəl maliyyə direktorları arasında respondentlərin cəmi 7 %-i 2025-ci ildə resessiya proqnozlaşdırırdı.
Resessiya gözləyənlərin 50 %-i bunun "mülayim" olacağını düşünür, 40 %-i isə "yumşaq" resessiya gözləyir.
Narahatlıqlar əsasən Prezident Donald Tramp administrasiyasının siyasəti ilə bağlıdır. Sorğuda iştirak edənlərdən biri bunun "effektiv biznes aparmaq üçün həddindən artıq xaotik" olduğunu bildirib.
Trampın xarici ticarət siyasəti ABŞ iqtisadiyyatı üçün əsas riskdir - sorğuda iştirak edənlərin 30 %-i belə düşünür. Respondentlərin 25 %-i gömrük rüsumlarının artması nəticəsində inflyasiyadan, 20 %-i isə istehlakçı tələbatının azalmasından narahatdır.