ABŞ Qrenlandiyanı ələ keçirəcək? Vitse prezidentdən qəribə cavab
Icma.az, GlobalInfo saytına istinadən bildirir.
ABŞ administrasiyası Qrenlandiyanın müstəqillik əldə edəcəyi və sülh yolu ilə ABŞ-a qoşulacağına inanır, Vaşinqton isə bu halda hərbi güc tətbiq etməyi düşünmür.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bu barədə ABŞ-ın vitse-prezidenti Cey Di Vens açıqlama verib.
“Biz hesab edirik ki, bunlar baş verəcək: Qrenlandiya sakinləri öz taleləri ilə bağlı qərar verərək Danimarkadan müstəqil olmağı seçəcəklər. Sonra biz (ABŞ – red.) bu andan etibarən Qrenlandiya xalqı ilə danışıqlar aparacağıq. Düşünürük ki, bu halda hərbi güc lazım olmayacaq”, – Vens mətbuat konfransı zamanı deyib.
O, bildirib ki, Tramp Qrenlandiyanı ABŞ-ın və ümumilikdə dünyanın təhlükəsizliyi üçün vacib bir komponent hesab edir.
“Bu baş verməlidir. Bunun da səbəbi budur: bizim danimarkalı dostlarımız bu bölgədə təhlükəsizliyi təmin etmək üçün öz işlərini yerinə yetirmədilər. Onlar sadəcə bunu etmədilər.
“Alternativ nədir? Şimali Atlantikadan imtina etmək? Arktikanı Çin, Rusiya və digər rejimlərə, yəni ABŞ xalqının maraqlarına xidmət etməyən ölkələrə vermək? Bizim başqa bir yolu yoxdur. Biz Qrenlandiyada insanların təhlükəsizliyini təmin etmək və ölkəmizin təhlükəsizliyini qorumaq üçünburada mühüm mövqe tutmalıyıq”, – deyə Vens əlavə edib.