Aİ nin Ukraynaya sülhməramlı göndərmək təklifi yersizdir Siyarto
Icma.az, GlobalInfo portalına istinadən məlumat yayır.
Avropa İttiffaqının Ukraynaya sülhməramlı göndərmək təklifi yersizdir.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bunu Macarıstanın xarici işlər naziri Peter Siyarto Ukraynadakı münaqişənin həlli prosesini şərh edərkən deyib.
“Hazırda səsləndirilən bütün bu Avropa ideyaları tamamilə əsassızdır, çünki sülhü qorumaq yalnız sülh olduqda aktualdır. Müharibə zamanı sülhü qorumaqdan danışmaq olduqca absurddur. Ona görə də bu məsələnin reallaşacağı, nə vaxt və necə baş verəcəyi məlum deyil. Bunun üçün minimal şərtlər belə mövcud deyil”, – Siyarto vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, indiki əsas məsələ atəşkəsin şərtlərini razılaşdırmaq və sülhə nail olmaqdır. O, iddia edib ki, Brüssel son üç ildə yürütdüyü uğursuz siyasətə görə məsuliyyət daşımaq istəmir və Aİ Ukraynaya göndərilən milyardlarla avronun səmərəsiz istifadəsi ilə bağlı suallardan qaçmağa çalışır.
“Müharibə başa çatdıqdan sonra əsas sual bu olacaq: Pullar hara getdi? Ukraynaya axıdılan yüz milyardlarla avro nəyə xərcləndi? Silahlar haradadır – hələ də Ukraynadadır, yoxsa başqa bir yerdə?” – deyə Siyarto qeyd edib.
Xatırladaq ki, daha əvvəl Rusiya XİN rəhbəri Sergey Lavrov NATO qoşunlarının istənilən formada və bayraq altında Ukraynaya yerləşdirilməsinin Moskva üçün birbaşa təhlükə olduğunu bəyan edib və Rusiyanın bunu heç bir halda qəbul etməyəcəyini bildirib.