Aİ və Britaniya ABŞ rəsmiləri arasında yazışmalardan incidi
Icma.az bildirir, Dogru.az portalına istinadən.
Aİ və Böyük Britaniya ABŞ rəsmilərinin Signal messenger-də söhbətdə avropalı müttəfiqlər haqqında yazışmalarına görə inciyiblər.
“Politico” nun məlumatına görə, Britaniya ABŞ rəsmilərinin yazışmaları ilə bağlı məlumatların sızmasından “məşhur olub”. Onlar da hadisəni “vəhşi” adlandırıblar.
Nəşrin mənbəsinin sözlərinə görə, ABŞ-ın Avropaya düşmən münasibətinin ideoloqu guya vitse-prezident J.D.Vensdir. Ona görə Amerika lideri Donald Tramp daha sərt mövqe tutmağa məcburdur, çünki o, “Vansdan zəif olmaq istəmir”.
Avropalı diplomat qəzetə deyib: “Heç kimin qulaq asmadığını düşündükləri halda Avropa haqqında danışıq tərzi ayıqdır. Amma eyni zamanda, bu təəccüblü deyil. “Biz indi onların arqumentlərini bütün qeyri-diplomatik şöhrətində gördük” dedi.
Bundan əvvəl “The Independent” qəzeti Trampın siyasətinə görə Aİ ölkələrindən gələn turistlərin ABŞ-a səfərlərini ləğv etdiyini yazmışdı.