Alimlərdən meymunçiçəyi xəstəliyi ilə bağlı XƏBƏRDARLIQ Qlobal təhlükə yaradacaq
Icma.az, Baku.ws saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
Surrey Universitetinin tədqiqatçıları bildiriblər ki, Mpox virusu (meymunçiçəyi) müalicə olunmazsa, qlobal sağlamlıq üçün ciddi təhlükə yarada bilər. Əvvəllər əsasən heyvanlardan insanlara keçən virus indi insandan insana davamlı ötürülmə nümayiş etdirir.
BAKU.WS xəbər verir ki, bu barədə məlumat "Nature Medicine" jurnalında dərc olunub.
Bildirilib ki, meymunçiçəyi, çiçək xəstəliyini ehtiva edən viruslar ailəsinə aiddir. İnfeksiya yüksək hərarət, şişkin limfa düyünləri və ağrılı səpgi ilə müşayiət olunur və bəzi hallarda ciddi fəsadlara səbəb ola bilər.
Mpox əvvəllər ilk növbədə Mərkəzi Afrikada tapılsa da, 2022-ci ildən bu virus bütün dünyaya yayıldı və Sahara-altı Afrikada yeni epidemiyalara səbəb oldu. Hazırda infeksiya əsasən böyüklərə təsir edir, lakin elm adamları onun fəsad riski daha yüksək olan uşaqlar arasında sürətlə yayılmağa başlaya biləcəyi barədə xəbərdarlıq edir.
Həkim Karlos Maluker de Motesin sözlərinə görə, virusun yayılma xarakteri dəyişib:
"Son epidemiyalar göstərir ki, Mpox indi əsasən yaxın fiziki təmas vasitəsilə ötürülür. Bu, yoluxma zəncirlərinin uzanmasına və epidemiyaların uzanmasına səbəb olur".
"Mpox-a nəzarət qlobal prioritet olmalıdır. Bizim diaqnostik alətlərimiz azdır və daha az təsirli dərmanımız var. Bizə təcili olaraq yeni sınaq metodlarına və yerli dərman istehsalına ehtiyacımız var, əks halda yeni epidemiyalarla üzləşmək riskimiz var", - deyə Maluker de Motes əlavə edib.
Alimlər xəbərdarlıq edirlər ki, yeni dərmanların sınaqdan keçirilməsi və hazırlanmasına sərmayə qoyulması kimi təcili tədbirlər görülməsə, virus qlobal sağlamlıq üçün təhlükə yaradaraq yenidən ortaya çıxmağa davam edəcək.