ATXƏM sədri: “Azərbaycanlılarla yanaşı, minlərlə ləzgi, yəhudi, rus, avar və talış süngüdən keçirilib”
Icma.az, Demokrat.az portalına istinadən məlumat yayır.
“Azərbaycan tarixinə son əsrlərdə faciələr və soyqırımlarla bağlı yazılmış qanlı səhifələrdən biri 1918-ci ilin mart-aprel aylarında yaşanmış dəhşətli hadisələrdir.
1918-ci il martın 30-dan başlayaraq aprel 3-nə qədər Bakı şəhərində, Şamaxı, Quba, Xaçmaz, Lənkəran, Hacıqabul, Salyan, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə daşnak erməni və rus-bolşevik silahlı dəstələri, terrorçu təşkilatları uşaqlara, yaşlılara belə acımayaraq azərbaycanlıları kütləvi şəkildə, vəhşicəsinə qətlə yetirmişlər.
Azərbaycanlılarla yanaşı, minlərlə ləzgi, yəhudi, rus, avar və talış milliyyətinə mənsub insanları qılıncdan, süngüdən keçirdilər, diri-diri yandırdılar. Milli memarlıq abidələrimizi, məktəbləri, xəstəxanaları, məscidləri dağıtdılar. Bakının böyük bir hissəsini xarabalığa çevirdilər”.
Bu fikirləri Demokrat.az-a açıqlamasında ATXƏM İB-nin sədri İlham İsmayılov bildirib.
Rəsmi mənbələrə istinad olaraq bu soyqırım nəticəsində 50 minə yaxın soydaşımız amansızcasına öldürülmüş, on minlərlə insan itkin düşmüşdür, yüzlərlə kənd tamamilə yandırılmış, yerlə yeksan edilmiş, əhalisi məhv edilmişdir:
“On minlərlə soydaşlarımız qaçqın düşmüşdür. Bu soyqırımlar öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, bəşər tarixində də ən qanlı faciələrdən biridir.
Sovet hakimiyyəti dövründə bu hadisələri xalqımızın qan yaddaşından silməyə çalışsalar da, buna nail ola bilmədilər.
Azərbaycan dövlət müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra xalqımızın tarixi, uzun illər gizli saxlanılan həqiqətlər üzə çıxdı, tədqiqatlar aparılmağa başlandı, axtarışlar genişləndirildi. Təkzibolunmaz arxiv sənədləri, soyqırımları təsdiqləyən çoxsaylı faktlar aşkarlandı.
Ulu öndər Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” 1998-ci il 26 mart tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş bütün soyqırımı faciələrini qeyd etmək məqsədilə 31 Mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü elan edildi”.
O bildirib ki, erməni daşnak-bolşevik silahlı dəstələri və terrorçu təşkilatlarının ötən əsrin əvvələrində xalqımıza qarşı törətdikləri soyqırımın həqiqətlərinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev 2018-ci il yanvarın 18-də “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncam imzalayıb:
“Prezidentimizin apardığı hücum diplomatiyası nəticəsində Ermənistanın terrorçuluq, hərbi təcavüz və silahlı separatçılıq siyasəti ifşa olunur, Azərbaycan öz haqq səsini bütün dünyaya çatdırır.
Qeyd etməyi özümüzə borc bilirik ki, bütün bu qətliamların qarşısı Nuru Paşanın komandanlığı altında Qafqaz İslam Ordusunun qardaşlıq köməyi sayəsində alındı.
Soyqırımı qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad edir, onlara Allahdan rəhmət diləyirik”.