Böyük qayıdış ... 30 il məcburi köçkün həyatı yaşamış insanlar öz doğma yurdlarına qayıdırlar
Icma.az xəbər verir, Bizimyol saytına əsaslanaraq.
“İkinci Qarabağ müharibəsi tariximizin şanlı səhifəsidir. Qəhrəman ordumuz Ali Baş Komandanın döyüş tapşırıqlarını yüksək səviyyədə icra edərək bu qələbəni bizə qazandırdı. Ordumuz döyüş meydanında mərdcəsinə vuruşaraq düşməni təslim olmağa məcbur etdi. Ermənistan 30 il ərzində bir santimetr belə torpağımızı bizə qaytarmamaq üçün çalışdı. Onlar arxasında dayanan qüvvələrdən güc alırdılar. Amma müzəffər ordumuz nəinki Ermənistanı, həm də onun arxasında 30 il dayanaraq torpaqlarımızda işğalın davam etdirilməsinə dəstək verən qüvvələri məğlub etdi”.
Bu barədə Bizimyol.info xəbər portalına danışan Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədr müavini Azər Badamov açıqlamasında bildirib ki, onlar Azərbaycan dövlətinin gücü, iradəsi, cəsarəti və Ordumuzun qəhrəmanlığını nəzərə almamışdılar.
Azər Badamov
“Ordumuz Ermənistandan fərqli olaraq mülki insanlara qarşı müharibə aparmadı. Hətta Şuşanı işğaldan azad ediləndən sonra 15 minə yaxın erməni əsgəri mühasirəmizə düşmüşdü və biz onların hamısını məhv edə bilərdik. Amma biz humanistlik nümayiş etdirdik və üçtərəfli bəyanat imzalayaraq müharibəni dayandırıb, ərazilərimizin tərk edilməsinə şərait yaratdıq. Ordumuzun qəhrəmanlığı sayəsində bir güllə atılmadan Ağdam, Laçın və Kəlbəcər rayonlarımızı işğaldan azad edə bildik. Üç ildən sonra isə torpaqlarımızda erməni separatçılığının kökünü kəsdik. Ermənilər isə torpaqlarımız işğal edəndə heç bir rəhm göstərmədilər. Silahsız mülki insanlara qarşı soyqırımlar törətdilər. Dinc insanları qətlə yetirərək, onların cansız bədənlərini təhqir etdilər və kütləvi şəkildə basdırdılar. Şəhərlərimiz və kəndlərimizə qarşı barbarlıq etdilər. Biz isə torpaqlarımızı könüllü tərk etmək istəyənlərə yol açdıq və bir nəfərin burnunu belə qanatmadıq. Təbii ki, bu, xalqımızın böyüklüyüdür”-deyən deputat vurğulayıb ki, bu gün öz gücü ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirlən tikinti işləri həcmində yenidənqurma və bərpa işləri görən dünyada ikinci bir ölkə yoxdur.
“Azərbaycan Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti sayəsində bütün hədəflərə nail olunur. Bu gün Qarabağda erməni separatçılığının kökü kəsildi. 30 il məcburi köçkün həyatı yaşamış insanlar öz doğma yurdlarına qayıdırlar və xoşbəxt həyatlarına qovuşurlar. Dövlət başçısı Novruz bayramında Həzənriz kəndinin sakinlərinə evlərin açarlarını təqdim edərək sevindirmişdisə, Ramazan bayramı ərəfəsində isə sarıcalıları sevindirdi. Ümumiyyətlə, bu günə qədər 13 yaşayış məntəqəsi yenidən qurularaq öz sahiblərinin istifadəsinə verilmişdir. İlin sonuna qədər Ağdam şəhəri, Xıdırlı və Kəngərli kəndləri də öz sakinlərini qarşılayacaq”-deyən deputat bildirib ki, Sarıcalıda bütün infrastruktur ən müasir şəkildə yenidən qurulub.
“Bu kənddə işğaldan əvvəl 239 ev vardısa, indi 425 ev tikilərək əhalinin məskunlaşmasına şərait yaradılacaq. Tikilən hər bir evə 12 sot həyətyanı sahənin ayırılması və digər ərazilərdə də təsərrüfat işləri görmək üçün layihələrin icrası öz dogma yurdlarına qayıdan şəxslərin yaşayış və iş məsələlərinin kompleks şəkildə həll olunması deməkdir.
Suqovuşan və Sərsəng su anbarları erməni işğalı altında olduğu illərdə təsərrüfat işlərinin görülməsində də böyük problemlərlə qarşılaşırdıq. Amma bu gün Ağdamın Xaçınçay su anbarı da yenidən qurulub, təsərrüfatlararası kanalların bərpası işləri aparılır və 100 min hektardan çox ərazi dövriyyəyə qaytarılır”-deyən deputat bildirib ki, torpaqlar öz sahiblərinə qayıtdığı kimi su resurslarımız da öz sahiblərinə qayıtmışdır və işğaldan azad olunmuş ərazilər Cənnətə çevrilməkdədir.