Bu ölkənin vətəndaşları ABŞ dən deportasiya edildi
Cebheinfo portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
ABŞ Dövlət Departamenti El Salvadorla birgə keçirilən antiterror əməliyyatı nəticəsində “Tren de Araqua” və “MS-13” terror qruplaşmasının 17 üzvünün deportasiya edildiyini açıqlayıb.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, ABŞ dövlət katibi Marko Rubio mövzu ilə bağlı açıqlamasında ABŞ Prezidenti Donald Trampın bu iki dəstəni xarici terror təşkilatı elan etdiyini xatırladıb və “Bu cinayətkarlar artıq cəmiyyətlərimizi və vətəndaşlarımızı terror edə bilməyəcəklər” deyib.
Rubio həmçinin El Salvadora əməkdaşlığa görə təşəkkür edib.
Xatırladaq ki, ABŞ administrasiyası 2017-ci ildə Latın Amerikasının ən təhlükəli cinayət təşkilatları arasında sayılan El Salvadorda yerləşən “MS-13” və Venesuelada yerləşən “Tren de Aragua” dəstələrini xarici terror təşkilatları siyahısına daxil edib.
Bu addım ABŞ Prezidenti Donald Trampın dəstə üzvlərinin deportasiyasını sürətləndirmək strategiyasının bir hissəsi olub.Tramp bu dəstələrlə əlaqəsi olan immiqrantların ölkəsindən çıxarılmasını sürətləndirmək üçün əvvəllər yalnız müharibə zamanlarında istifadə edilən "Yad Düşmənlər Aktı"nı tətbiq etdi.
Dəstə üzvləri həbs edildikdən sonra bəziləri Salvador həbsxanalarına göndərilmişdi.