Bu qitə ikiyə bölünür: böyük bir okean yaranacaq Alimlər
Olke.az saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Elm adamları apardıqları tədqiqat nəticəsində belə bir qənaətə gəliblər ki, Afrika qitəsi iki hissəyə bölünəcək.
Ölkə.Az “IFLScience”ə istinadən xəbər verir ki, tədqiqatçılar Afrikanın ikiyə bölünməsi ilə bağlı çoxlu sübutlar əldə ediblər. Lakin bununla belə tədqiqatçılar hesab edir ki, Afrikanın ikiyə bölünməsi uzun zaman çəkəcək. Amma Afrikanın ikiyə bölünməsi qaçılmaz prosesdir. Parçalanma nəticəsində Şərqi Afrikanın bir hissəsi qitənin qalan hissəsindən ayrılacaq. Bu da öz növbəsində Afrikanın ortasında yeni okeanın yaranmasına səbəb olacaq.
“Focus” xəbər verir ki, Afrikada yaranan çat bir neçə Afrika ölkəsi vasitəsilə minlərlə kilometr uzanan dünyanın ən böyük çatlarından biri olan Şərqi Afrika Rift Sistemi (EARS) ilə bağlıdır.
Afrikanın parçalanması başa çatdıqda Somali Plitəsini daha böyük Nubiya Plitəsindən ayıracaq.
Geoloqlar qeyd edirlər ki, Afrikanın böyük qitəsinin itirilməsi prosesi qəfil deyil, son dərəcə ləng və mərhələli olacaq. Bu baş verdikdə, Somali və Nubiya plitələri arasında nəhəng dənizin əmələ gəlməsi gözlənilir. Böyük Afrika qitəsi şərq hissəsini itirəcək və nəhəng bir dəniz Şərqi Afrikanı böləcək.