Buz şelfinin altında zəngin ekosistem aşkar edilib…
Icma.az, Sia Az portalına istinadən məlumat yayır.
…Beynəlxalq alimlər qrupu 2025-ci ilin yanvarında VI Georq buz şelfindən böyük aysberqin qopmasından sonra Antarktika dənizinin dibinin keçmək mümkün olan hissəsində araşdırma aparıblar.
SİA xəbər verir ki, ekspedisiyanın National Geographic jurnalında dərc olunmuş tapıntıları 150 metrdən çox buzun altında gizlənmiş zəngin və müxtəlif ekosistemi aşkara çıxarıb.
Deməli, tədqiqatçılar təxminən 250 metr dərinlikdə nəhəng dəniz hörümçəkləri, ahtapotlar, buzbalıqları, həmçinin geniş süngər, mərcan, anemon və dərin dəniz meduza koloniyaları da daxil olmaqla müxtəlif dəniz canlılarını aşkar ediblər.
Alimlərin fikrincə, bu ekosistem səthdən təcrid olunmasına baxmayaraq, heyrətamiz bir həyat zənginliyi nümayiş etdirir. …London Universitet Kollecindən Saşa Montelli bildirib ki, kəşf həyatın ekstremal şəraitdə inkişaf etmək qabiliyyətini təsdiqləyir.
Aveiro Universitetindən dəniz ekoloqu Patricia Esquette kəşf edilən növlərin müxtəlifliyinin elm üçün yeni suallar doğurduğunu vurğulayıb.
Dərin dəniz icmaları adətən səthdən gələn qida maddələrinə güvənirlər, lakin uzunmüddətli buz örtüyü səbəbindən bu proses mümkün deyil.
Ekspedisiya hələlik bu ekosistemi hansı mexanizmlərin qida ilə təmin etdiyini müəyyən etməyib. Tədqiqatda iştirak etməyən Florida Beynəlxalq Universitetinin bioloqu Danielle de Leo, şelfin altındakı qaranlıq, soyuq şəraitin belə bir icmanın qorunmasına və böyüməsinə kömək edə biləcəyini irəli sürüb.