Dirilmə günü Pasxa bayramı
Kulis.az saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Kulis.az "Pasxa bayramı" haqqında maraqlı məlumatları təqdim edir.
Maraqlıdır, Pasxa bütün dünyada necə qeyd olunur?
Pasxa nədir?
Pasxa Xristianların ən qədim və mühüm bayramlarından biridir. Bu bayramda İsanın çarmıxa çəkilməsindən sonra, yenidən dirilməsini qeyd olunur. Bazar günü qeyd edilən Pasxaya "Dirilmə günü" də deyilir. Hər il dünyanın bir çox ölkəsi Pasxa bayramını xristian təqvimində ən mühüm hadisələrdən biri kimi qeyd edir.
Pasxa "rəngli yumurtalar", "Pasxa dovşanı" və "şokoladlı kekslər"lə qeyd olunur.
Pasxa nə vaxt qeyd edilir?
Pasxa hər il eyni tarixdə qeyd olunmur. "Bahar bərabərliyi", "Ayın fazaları" və "Qriqorian təqvimi"nə görə, Pasxa bayramı martın son həftəsi ilə aprelin son həftəsi arasında qeyd olunur.
Polşa
Polşada Pasxa bayramında küçələrdə ətrafdakılara su, şar və silahla hücum etməyə hazırlaşan insanlar olur. Köhnə günlərdə subay qızların kişilər tərəfindən təqib edildiyi bu ənənə bu gün su davasına çevrilib. Pasxada suya davamlı paltar geyinərək, dünyanın ən gözəl ölkələrindən biri olan Polşanı gəzə bilərsiniz.
Norveç
"Paskekrimmen" kimi tanınan Pasxa bayramının Norveçdə çox maraqlı şəkildə qeyd olunduğunu deyə bilərik. İnsanlar Norveçdə Pasxa vaxtını sirr və qətllə dolu detektiv romanları oxuyaraq və filmlərə baxaraq qeyd edirlər. Ölkədəki əksər kitab mağazalarının vitrinləri bu mövzuda kitablarla bəzədilir.
Yunanıstan
Yunan əhalisi üçün Pasxa həm ən müqəddəs, həm də ən vacib dini bayramdır. Bununla belə, ölkənin demək olar ki, hər yerində fərqli bayramlara və adət-ənənələrə rast gəlmək olar. Pasxa bazar günü düz saat 11-də ada sakinləri yararsız gil qablarını pəncərədən atırlar. Onlar inanırlar ki, bu, pis ruhları qovacaq və yeni bir başlanğıc gətirəcək.
İspaniya
İspaniyada "Semana Santa" və ya "Müqəddəs Həftə" kimi tanınan Pasxa bayramı yeddi gün davam edir. Ölkədə böyük və ya kiçik dini mərasimlər keçirilir. İspaniyada Pasxa qəmli paradlara malikdir. Burada hər şey zərif dini heykəllər ilə bəzədilir.
İtaliya
İtaliyanın katolik əhalisi Pasxa bayramı zamanı rəngarəng tədbirlərə, bayram yürüşlərinə, dini mərasimlərə və ərzaq yarmarkalarına ev sahibliyi edir. İtaliyada Miladdan sonra ikinci ən vacib bayram kimi qeyd olunan Pasxada uşaqlara içərisində hədiyyə olan böyük şokoladlı yumurtalar verilir.
Almaniya
Almaniyada Pasxa bayramı gün batanda tonqalların yandırılması ilə başlayır. Bəzi yerlərdə isə mini festivallar keçirilir. Bölgələrdə Pasxa ağacını bəzəmək üçün "Pasxa yumurtaları"ndan istifadə olunur.
Dünyanın ən böyük katolik əhalisinə sahib olan Braziliyada Pasxa dini mərasimlərlə qeyd olunur. Pasxa bazarından əvvəlki cümə günü, braziliyalıların əksəriyyəti qırmızı ət yeməkdən çəkinir və xurma budaqlarından toxunmuş xaçlarla dua edirlər.
Fransa
Fransada Pasxa ənənəsi ölkə daxilində müxtəlif tədbirlərlə qeyd olunur. Pasxa bazar günü "Bessieres" kəndində onlarla aşpaz 15.000 yumurtadan nəhəng omlet hazırlayır. Omletlər hazır olduqdan sonra minlərlə hissəyə bölünərək, kəndlilərə çörəklə verilir. Burada əhliləşdirilmiş tüklü dovşanlar, keçilər və ördəklərlə dolu cazibədar bazarlar tapa bilərsiniz.
İsveç
İsveçdə əsrlər boyu davam edən xalq ritualına görə, Pasxa vaxtı uşaqlar "Pasxa cadugərləri" kimi geyinir və şokolad almaq üçün məhəllələrdə qapı-qapı gəzirlər. Gənclər və uşaqlar dəbdəbəli baş örtüyü taxaraq maraqlı üz rəsmləri ilə diqqət çəkirlər. Eyni ənənə Finlandiyada da davam etdirilir.
Bermud adaları
Bermudiyalılar Pasxa gününü çərpələnglərlə qeyd edirlər. Çərpəlnglər bütün formalarda, rənglərdə və ölçülərdə hazırlanır, inanca görə, onlar İsanın dirilməsini təmsil edirlər.
Amerika
130 ildən artıqdır ki, Amerikanın paytaxtı Vaşinqton "Roll" adlanan qəribə Pasxa ənənəsinə ev sahibliyi edir. Uşaqların Ağ Evin Cənub çəmənliyində, rəngli qaynadılmış yumurtaları böyük yemək qaşığı ilə yuvarlayaraq yarış keçirirlər. Nyu-York şəhəri Amerikanın ən rəngarəng Pasxa bayramı keçirildiyi yerlərindən biridir.