ƏfqanıstanPakistan sərhədində 22 nəfər öldürülüb
Reyting.az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Əfqanıstan və Pakistan sərhəd qüvvələri arasında silahlı qarşıdurma baş verib. Pakistan döyüş təyyarələrinin Əfqanıstan ərazisini bombalaması ilə iki ölkə arasında gərginlik artmağa başlayıb.
Reyting.az “Tolo News”ə istinadla xəbər verir ki, Əfqanıstanın Xost və Paktiya əyalətlərinin Pakistanla sərhədində iki ölkənin qüvvələri arasında qarşıdurmaları davam edir.
Əfqanıstan qüvvələrinin Xost şəhərinin Əli Şer rayonunda Pakistan qüvvələrinə aid bəzi nəzarət-buraxılış məntəqələrini yandırdığı, Paktiya əyalətinin Dand-e Patan rayonunda Pakistan qüvvələrinə aid iki nəzarət məntəqəsini ələ keçirdiyi bildirilib.
Xəbərdə qarşıdurma nəticəsində Dand-e Patan rayonunda 19 Pakistan əsgəri və 3 Əfqanıstan vətəndaşının həlak olduğu iddia edilib.
Qeyd edək ki, dekabrın 24-də Pakistan döyüş təyyarələri Əfqanıstanın Pktika əyalətinin iki ölkə sərhədinə yaxın bəzi bölgələrinə hava zərbələri endirib.
Pakistan tərəfi “Taliban”ının (TTP) bazalarının hədəf alındığını, Əfqanıstan tərəfi isə mülki şəxslərin vurulduğunu, əksəriyyəti uşaq və qadın olan ən azı 46 nəfərin həyatını itirdiyini açıqlayıb.
Digər tərəfdən, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Əfqanıstana Yardım Missiyası (UNAMA) hücumda onlarla mülki vətəndaşın həyatını itirdiyini bildirib. Hücumlara sərt reaksiya verən Əfqanıstan rəhbərliyi bunun beynəlxalq normalara zidd olduğunu və “cavabsız qalmayacağını” bəyan edib.