Gürcüstan prezidenti Tbilisidə etirazçılarla insan zənciri yaradıb
Bizimyol portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Dekabrın 29-da səlahiyyət müddəti başa çatan Gürcüstan prezidenti Salome Zurabişvili Tbilisidə hökumətə qarşı etirazçılarla insan zənciri yaradıb.
Bizimyol.info xəbər verir ki, etiraz aksiyası yerli telekanallar tərəfindən yayımlanıb.
Zurabişvili administrasiyasının üzvləri ilə birlikdə Saarbrüken meydanında yerləşən körpüyə gedərək etirazçıların yanında dayanıb. O, jurnalistlərə heç bir şərh verməyib.
Artıq bir neçə saatdır ki, Tbilisidə hökumət əleyhinə növbəti etiraz aksiyası keçirilir. Aksiya iştirakçıları bu dəfə Rustaveli prospektində parlament binasının yanındakı adi meydanın əvəzinə Tbilisidə Kür çayı üzərində yerləşən körpülərdə dayanaraq insan zənciri yaratmaq qərarına gəliblər. Eyni zamanda nümayişçilər yolu bağlamayırblar. Etirazçıların olduğu ərazidən maşınlar sərbəst hərəkət edir.
Yeni nümayiş dalğası noyabrın 28-də Kobaxidzenin hakimiyyətin 2028-ci ilin sonuna qədər Avropa İttifaqına daxil olmaq üzrə danışıqlar məsələsini gündəmə gətirməmək və onun bütün büdcə qrantlarından imtina etmək qərarına gəldiyi barədə bəyanatından sonra başlayıb. Mitinqlərin ilk həftəsi çox gərgin keçib. Bəzi etirazçılar su şırnaqları və gözyaşardıcı qazdan istifadə edən təhlükəsizlik qüvvələrinə qarşı pirotexniki vasitələr vasitəsi ilə cavab veriblər. Toqquşmalar gecə boyu davam edib və çevik qüvvət polisinin etirazçıları Rustaveli prospektindən qovması ilə başa çatıb. Onlarla etirazçı cinayət ittihamı ilə həbs olunduqdan, həmçinin pirotexniki vasitələr müsadirə olunaraq satışdan çıxarıldıqdan sonra mitinqlər dinc xarakter alıb.
Gürcüstanın hazırkı prezidenti Salome Zurabişvilinin səlahiyyət müddəti dekabrın 29-da yeni prezident Mixeil Kavelaşvilinin andiçmə mərasimindən sonra başa çatır. Zurabişvili bəyan edir ki, oktyabrın 26-da keçirilən parlament seçkilərinin və müvafiq olaraq dekabrın 14-də Kavelaşvilinin seçkilər kollegiyası tərəfindən seçkilərinin nəticələrini tanımadığından ölkə prezidenti olaraq qalmaqda davam edəcək. Bundan əvvəl Kobaxidze Zurabişvilinin səlahiyyət müddəti bitdikdən sonra qanunsuz olaraq prezident iqamətgahında qalmaq qərarına gələrsə, ona cinayət məsuliyyəti barədə xəbərdarlıq etmişdi.