Hərbi əməliyyat başlayır: Hücum bu istiqamətdən OLACAQ TƏCİLİ
News24 saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
İran raketləri hazırda qurğulara yüklənir və ABŞ tərəfindən eskalasiya halında buraxılmağa hazırdır. Bu barədə mənbəyə istinadən “Tehran Times” qəzeti yazıb.
Məqalədə deyilir: “Pandora qutusunun açılması ABŞ hökumətinə və onun müttəfiqlərinə baha başa gələcək”.
İranın nüvə proqramı ilə bağlı razılığa gəlmədiyi təqdirdə misli görünməmiş bombardmana məruz qalacağını bildirən Amerika lideri deyib: “Nüvə sazişində irəliləyiş olmasa, iki həftədən sonra İrana qarşı ikinci dərəcəli rüsumların tətbiqi ilə bağlı qərar qəbul edəcəyəm”.
Maraqlıdır, baş verən hadisələr sonda müharibə ilə nəticələnə bilərmi?
Məsələ ilə bağlı politoloq Taleh Əliyev News24.az-a açıqlamasında bildirib ki, iki ölkə arasında baş verənlər yaxın aylarda yeni müharibənin başlanacağı ehtimalını gücləndirir.
"ABŞ və İsrailin İrana qarşı düşmən münasibəti İslam inqilabından sonra formalaşıb və bu gərginlik illərdir davam edir. Son hadisələr isə bu qarşıdurmanın daha da dərinləşəcəyini göstərir. ABŞ və onun yaxın müttəfiqi İsrail demək olar ki, İrana qarşı düşmən münasibətləri İslam inqilabından sonra başlayıb. Son zamanlar İraqın şərqində İranın qüvvələrinin sıradan çıxarılması və hərbi əməliyyatlar onu göstərir ki, prosesin məntiqi sonluğu İran üzərində yekunlaşacağı gözlənilir. İran artıq hava hücumundan müdafiə qüvvələrini hazır vəziyyətə gətirir".
Politoloq əlavə edib ki, İran təkcə hərbi güc deyil, həm də siyasi təsir imkanlarından istifadə edir, onlar videomateriallarla informasiya müharibəsi apararaq öz gücünü nümayiş etdirməyə çalışır:
"İran daha çox videomateriallardan istifadə etməklə hərbi gücündən daha çox özünün siyasi gücünü işə salıb. ABŞ və İsrail İrana hər hansı zərbələr endirəcəyi təqdirdə, İran bunun qarşısını hərbi müstəvidə almağa çalışacaq. İranın da ABŞ və İsrailə qarşı hərbi əməliyyat keçirmək potensialı var. Bu isə vəziyyətin daha da kritik həddə çatmasına səbəb ola bilər. İran İsrail üçün hər zaman hədəf olub. Münasibətlərin gərginləşəcəyi fonda hərbi əməliyyatlar qaçınılmaz olacaq".