İlham Əliyevin liderliyi: Azərbaycanın inanılmaz qələbələri
Icma.az bildirir, Olke.az portalına istinadən.
"Son illər Azərbaycanın möhtəşəm qələbələrə, zəfərlərə, uğurlara imza atması artıq bir ənənə halını alıb. 2024-cü ildə Azəbaycan üçün siyasi, iqtisadi, hərbi,  xarici siyasət  baxımdan ciddi uğurları və qələbələri ilə yadda qalıb".
Bunu Ölkə.Az-a açıqlamasında deputat Məlahət İbrahimqızı deyib
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan bu uğurlara ancaq və ancaq müasir  Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu  Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən bünövrəsi qoyulan inkişaf strategiyasının cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən  uğurla həyata keçirməsi nəticəsində mümkün olub.
"Biz bu gün bir daha Ulu öndərin cənab Prezident İlham Əliyevi öz siyasi irsinin layiqli davamçısını müəyyən etməsi  və  özünəxas müdriklik və uzaqgörənliklə  bəyan etdiyi “Mən​ ona​ özüm qədər​ inanıram və gələcəyinə böyük ümidlər bəsləyirəm” ifadəsinin  bu gün  dünyada təsdiqləməsinin şahidi oluruq. Ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın xaosdan, vətəndaş müharibəsindən və ölkəsinin siyasi xəritədən silinmə  təhlükəsindən xilas edərək müstəqilliyinin dönməzliyinin, təhlükəsizliyinin, sabitliyinin təmin edilərək, davamlı inkişaf mərhələsinə qədəm qoyması kimi xarakterizə olunursa,  cənab Prezident İlham Əliyevin hakimiyyəti dövrü ölkəmizin  hərtərəfli sıçrayışlı inkişaf,  güclü, qüdrətli  dövlətə çevrilib qələbələrə imza atan dövrü kimi  xarakterizə edilir".
Deputat bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin  liderliyi altında  həyata keçirilən  hərtərəfli islahatlar, yürüdülən daxili və xarici  siyasət nəticəsində Azərbaycan qısa zamanda  iqtisadi, hərbi cəhətdən dünyanın  güclü və qüdrətli  ölkələrindən birinə çevrildi: "Məhz cənab Prezidentin yürütdüyü uğurlu xarici diplomatiya nticəsində  Azərbaycan beynəlxalq miqyasda ciddi uğurlara imza ataraq dünyada xüsusi nüfuza və hörmətə malik bir ölkə kimi tanındı. Bu uğurlu siyasətin nəticəsi olaraq  Azərbaycan   dünyanın ən mötəbər  BMT,  Qoşulamama Hərəkatı və digər  beynəlxalq təşkilatlara rəhbərlik etdi.  Azərbaycanın  sədrliyi dövründə  həmin beynəlxalq təşkilatların fəaliyyətində ciddi dönüş əldə edildi və  beynlxalq miqyasda   daha  nüfuzlu və söz sahibi olan təşkilata çevrildi. Azərbaycanın sədrliyi dövründə  həmin təşkilatlar beynəlxalq miqyasdakı problemlərin həllinə ciddi rol oynadı. Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə COVİD19 pandemiyası kimi qlobal  poblemin həllində oynadığı rolu qeyd etmək kifayətdir.  Məhz Azərbaycanın təşəbbüsü  və ciddi  səyi nəticəsində pandemiyaya qarşı beynəlxalq  aləmin birgə  mübarizəsini   təşil etmək mümkün oldu. Prezident İlham Əliyevin  uğurlu xarici siyasəti, o cümlədən qlobal çağırışlara zamanında  çevik reaksiya  verib ölkəmizin maraqlarına uyğun  transmilli enerji, iqtisadi, nəqliyyat,  taranzit-yükdaşıma, kommunikasiya layihələrini  həyata keçirilməsinə nail olması nəticəsində   Azərbaycanın qısa zamanda   beynəlxalq miqyasda   təkcə nüfuzlu bir ölkə deyil, eyni zamanda  ciddi bir oyunçu kimi  qəbul edilməsi ilə nəticələndi. Azərbaycan  Avrasiya coğrafiyasında Qərblə Şərqi, Şimalla Cənubi birləşdirən bir logistik mərkəzə çevrildi. Bütün bunlar  isə nəticə etibarı ilə Azərbaycanın  təhlükəsizliyinin  daha etibarlı şəkildə təminatçısı rolunu oynamaqla yanaşı, ölkəmizin qarşısında duran  çağırışların, hədəflərin, problemlərin həllinə  yeni imkanlar və fürsətlər yaratdı.  Konkret hədəflərə xidmət edən uzaqgörən, müdrik, qətiyyətli və cəsarətli  siyasət  nəticəsində   xeyrimizə olmayan geosiyasi prosesləri xeyrimizə  dəyişməklə Azərbaycanın qarşısında  bir nömrəli problem kimi dayanan  Ermənistanın işğalçılıq siyasətinə son verilərək ərazi bütövlüyü təmin olundu, suverenliyi tam şəkildə bərpa edildi. Bununla da Azərbaycan   Avrasiya corafiyasında  yeni reallıqlar yaratmış oldu.
Hazırda Azərbaycan yeni reallıqların yaratdığı çağırışlara,  hədəflərə uyğun  siyasətini  uğurla həyata keçirməkdədir. Yürüdülən siyasət öz bəhrəsini verməkdədir. Azərbaycan qlobal miqyasda daha ciddi  aktor rolunda çıxış etməkdədir. Bu il ölkəmizdə keçirilən COP29  bunun bariz nümunəsidir.  Uğurla başa çatan COP29 Azərbaycanın gücü ilə yanaşı, beynəlxalq miqyasda necə bir ciddi oyunçu olmasını, həm də ölkəmizin  qarşıdakı müddətdə inkişaf strategiyası  hədəflərini müəyyən etdi.
Əgər 1994-cü ildə imzalanan "Əsrin müqaviləsi" ölkəmizin bu günədək qarşısında duran  hədəflərin icrasına xidmət etdisə, COP29  Azərbaycanın yeni hədəflərinə nail olunmasına  xidmət edəcək.  Bir daha qeyd edirəm ki, bütün bunlar ancaq cənab İlham Əliyevin ölkəmizə liderliyi nəticəsində mümkün olub. Əminəm ki, bundan sonra  Azərbaycan bundan sonra da cənab Prezidentin liderliyi altında  daha ciddi qələbələrə imza atacaq".