Kişilər hər il bu testlərdən keçməlidirlər
Azpost saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
İllik tibbi müayinə, xüsusilə kişilər üçün sağlamlığın qorunmasında mühüm addımdır. Çünki müntəzəm testlər potensial problemləri dərhal müəyyən etməyə və ciddi xəstəliklərdən qaçmağa imkan verir.
AzPost xəbər verir ki, uroloq Aleksandr Naumçuk kişilərin hər il hansı testlərdən keçməli olduğunu açıqlayıb.
Kişilər hər il hansı testlərdən keçməlidirlər?
Həkimin sözlərinə görə, əgər kişinin açıq cinsi həyatı varsa, lakin müntəzəm cinsi partnyoru yoxdursa, sperma ilə cinsi yolla keçən yeddi infeksiyaya sperma kulturası və PCR testindən keçmək məsləhətdir.
“Bunu yaxma ilə, yəni fırça ilə etmək olar, amma narahatdır. Bu gün bütün bunları eyakulyasiya vasitəsi ilə etmək və sperma mikroskopiyası etmək olar. Bu, sidik sistemində hər hansı yoluxucu, bakterial və ya iltihablı xəstəliklərin olub-olmadığını göstərir”, – uroloq bildirib.
Vaxtında müalicə edilmədikdə sonsuzluğa səbəb ola biləcək xlamidiya, gonoreya, ureaplazma və digər infeksiyaları müəyyən etmək xüsusilə vacibdir. Sperma testi və ya PCR analizi hətta aşkar simptomlar göstərməyən gizli infeksiyaları aşkar edə bilər.
Digər mühüm analiz sperma mikroskopiyasıdır. Bu üsul yalnız sidik sistemində yoluxucu və ya bakterial xəstəlikləri müəyyən etməyə deyil, həm də sperma keyfiyyətini qiymətləndirməyə imkan verir.
Bu test uşaq sahibi olmağı planlaşdıran və ya hamiləlik problemi olan kişilər üçün çox faydalıdır. Sperma mikroskopiyası spermatozoidlərin sayı, onların fəaliyyəti və forması kimi parametrləri qiymətləndirməyə imkan verir.