“Legitim prezident istəyirsinizsə...” Lavrov ukraynalıların “qeydinə qalır” AzPolitika onlayn siyasiictimai qəzet
Icma.az bildirir, Azpolitika.az saytına əsaslanaraq.
Ukrayna “legitim prezident istəyirsə” seçki keçirməlidir.
“AzPolitika” xəbər verir ki, bunu Rusiya Xarici İşlər naziri Sergey Lavrov Rusiya mediası və xarici KİV-lərə müsahibəsində deyib.
Qeyd edək ki, bundan öncə Vladimir Putin də Zelenskinin legitimliyinin bitdiyini demişdi və qeyd etmişdi ki, guya Ukraynada yeganə səlahiyyətli şəxs parlamentin sədridir. Baxmayaraq ki, Ukraynada ölkə konstitusiyasına uyğun olaraq, prezident seçkilərilə yanaşı, növbəti parlament seçkiləri də müharibə şəraitinə görə keçirilməyib. Zelenski bütün bunlara cavab olaraq, Putini “Rusiya Federasiyasının qeyri-legitim prezidenti” adlandırıb.
Xatırladaq ki, Zelenskinin beş illik prezidentlik müddəti rəsmən bu il mayın 20-də başa çatıb. Eyni zamanda, ölkə konstitusiyasında prezident yeni dövlət başçısı seçilənə qədər öz səlahiyyətlərini icra etməlidir. Ölkədə hərbi vəziyyət hökm sürdüyü üçün isə seçkilər keçirilə bilməz.