Mask korların görmə qabiliyyətini bərpa etmək üçün ilk neyroçipin nə vaxt implantasiya ediləcəyini açıqladı
Oxumeni.az portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
İlon Maskın “Neuralink” şirkəti ilk dəfə 2025-ci ilin sonunda korların görmə qabiliyyətini bərpa etmək üçün yeni “Blindsight” neyroçipini implantasiya edəcək. O, bu barədə Amerika Siyasi Fəaliyyət Cəmiyyətinin (America PACsin) üzvlərinin görüşündə bildirib.
"Əvvəlcə bu, aşağı ayırdetmə qabiliyyəti olacaq, lakin zaman keçdikcə fövqəlbəşəri görmə qabiliyyətinə imkan verəcək", - Mask deyib.
Mask görüşə pendir parçasına bənzər papaqla gəlib. O, X sosial şəbəkəsində çıxışını əks etdirən görüntüləri yerləşdirib. Şirkətin korlar üçün məhsul hazırlamaq planları bir il əvvəl, 2024-cü ilin martında məlum olub. Daha sonra Mask bildirib ki, çiplər artıq kor meymunlar üzərində uğurla sınaqdan keçirilib və onların heç biri “Neuralink cihazından ölməyib və ya ciddi xəsarət almayıb”.
“Neuralink” layihəsi 2016-cı ildə istifadəyə verilib. Şirkət ilk dəfə 2019-cu ilin iyulunda “Bluetooth” vasitəsilə beyin siqnallarını ötürə bilən cihazı nümayiş etdirib. 2021-ci ildə Peycer adlı makakın beyninə implantasiya edilmiş çip sayəsində video oyunlar oynadığına dair görüntülər ortaya çıxıb.