Mayın 1 dən Gürcüstanla dəmir yolunun açılmasının rəsmi təsdiqi yoxdur EKSPERT
Sherg.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Azərbaycan və Gürcüstan arasında əlaqələrin inkişafı və əməkdaşlıq müstəvisində yeni addımların atılması hər iki ölkənin strateji maraqlarına xidmət edir. Son dövrlərdə gündəmə gələn qatar yolunun açılması məsələsi, bu iki ölkə arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Gürcüstandan verilən müəyyən açıqlamalara görə Azərbaycan və Gürcüstan arasında dəmir yolu ilə sərnişindaşıma mayın 1-dən bərpa ediləcək. Sərnişindaşımanın iqtisadi tərəfdən də hər  iki dövlətə təsiriolacaq.
Mövzu ilə bağlı Sherg.az-a açıqlama verən iqtisadçı Natiq Cəfərli deyib ki, hazırda bu məlumatın rəsmi təsdiqi yoxdur:
"Gürcüstandan müəyyən açıqlamalar verilsə də, Azərbaycandan rəsmi təsdiq hələ gəlməyib. Təbii ki, qatar yolunun açılması hər iki ölkə üçün müsbət bir addım olardı. Xüsusilə də, iki ölkə arasında turizm potensialının daha geniş istifadəsinə imkan yaradar və sərhəd bölgələrində yaşayan insanların gediş-gəlişini asanlaşdırardı. Əgər qatar yolu açılsa, bu problem aradan qalxar və insanlar daha rahat hərəkət edə bilərlər".
Ekspert Azərbaycan və Gürcüstan vətəndaşları arasında çoxlu qohumluq əlaqələrinin mövcud olduğunu,  qatar xəttinin bərpasının bu əlaqələrin möhkəmlənməsinə və sosial problemlərin həllinə də müsbət təsir edəcəğini bildirib.
N. Cəfərli iqtisadi və sosial baxımdan bu addımım böyük üstünlükləri olduğunu da qeyd edib.