Nəticəyönümlü komanda üçün müdür işçi harmoniyası
Milli.az saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
İş dünyasında uğurun ən əsas şərtlərindən biri güclü və ahəngdar komandadır. Texnologiyanın, rəqabətin və əmək bazarının sürətlə dəyişdiyi bir dövrdə yalnız texniki bacarıqlara güvənmək kifayət etmir. Bu gün yüksək nəticələr əldə etmək istəyən istənilən təşkilat üçün müdür-işçi münasibətləri strateji əhəmiyyət daşıyır.
Etibarlı ünsiyyət - uğurun başlanğıcı
Hər bir komandanın təməli düzgün və açıq ünsiyyətə əsaslanır. Müdür ilə işçi arasında inamın və şəffaflığın mövcud olduğu mühitdə fikir ayrılıqları problemə çevrilmir, əksinə yeni imkanlar doğurur. Rəhbərin işçilərlə mütəmadi olaraq fikir mübadiləsi aparması, rəy öyrənməsi və bu rəylərə əsaslanaraq qərarlar verməsi, əməkdaşların motivasiyasını artırır və onların işə olan bağlılığını gücləndirir.
Ədalət prinsipi - psixoloji təhlükəsizlik zəmini
Əmək mühitində hər bir işçi özünə qarşı ədalətli yanaşma gözləyir. Bu, təkcə maaş və ya mükafat məsələləri ilə məhdudlaşmır. İş yükünün bölüşdürülməsi, dəyərləndirmə meyarlarının aydınlığı və tənqidlərin konstruktivliyi də ədalətin göstəriciləridir. Əgər müdür hər bir işçini dinləyir, fərdi xüsusiyyətlərini nəzərə alır və tərəfsiz yanaşma sərgiləyirsə, bu zaman psixoloji təhlükəsizlik mühiti yaranır. Belə mühitdə isə işçilər öz potensiallarını tam şəkildə göstərə bilirlər.
Liderlik yoxsa rəhbərlik?
Lider və rəhbər anlayışları çox zaman bir-biri ilə qarışdırılır. Halbuki, lider müdür sadəcə göstəriş verən deyil, özü də prosesin bir parçası olan, komandasına ilham verən şəxsdir. Liderlik xüsusilə böhran dövrlərində, yeni layihələrin icrasında və dəyişikliklərə adaptasiya prosesində daha çox ön plana çıxır. Müdür əməkdaşlarının emosional vəziyyətini, ehtiyaclarını və məqsədlərini anlayaraq onları daha effektiv istiqamətləndirə bilər.
İşçilərin inkişafına sərmayə
Uğurlu rəhbərlik təkcə cari tapşırıqların yerinə yetirilməsinə deyil, uzunmüddətli perspektivə də fokuslanmalıdır. Komanda üzvlərinin peşəkar inkişafı üçün imkanların yaradılması, təlimlərin təşkili, yeni bacarıqların qazanılmasına şərait yaradılması müdür və işçi arasında güclü əməkdaşlıq münasibətləri qurulmasına xidmət edir. Belə münasibətlər bir tərəfdən şirkətin ümumi strateji hədəflərinə çatmasına yardım edir, digər tərəfdən isə insan kapitalının dəyərini artırır.
Harmoniya nəticə gətirir
Sonda qeyd etmək lazımdır ki, nəticəyönümlü komanda yaratmaq üçün təkcə texniki resurslar deyil, münasibətlər də vacibdir. Əməkdaşlıq, qarşılıqlı hörmət, empati və şəffaf ünsiyyət - bütün bunlar müdür-işçi harmoniyasının əsas sütunlarıdır. Əgər bu harmoniyanı qorumaq mümkün olarsa, şirkət istər daxili idarəetmədə, istərsə də bazarda öz yerini daha da möhkəmləndirə bilər./valyuta.az