OpenAI 40 milyard dollar məbləğində maliyyə vəsaiti toplayıb
Icma.az, Banco.az saytına istinadən bildirir.
Müəllif: Tamara Mustafayeva, Banco.az
ABŞ-ın süni intellekt şirkəti “OpenAI”ın 300 milyard dollar dəyərində 40 milyard dollar vəsait topladığı bildirilir.
Banco.az xəbər verir ki, “OpenAI” süni intellektin (AI-YZ) daha da inkişafı üçün 300 milyard dollarlıq dəyərləndirmə ilə 40 milyard dollarlıq yeni investisiya təmin etdiyini açıqlayıb.
Beləliklə, “OpenAI” 2024-cü ilin oktyabrında keçirilən əvvəlki maliyyələşdirmə turunda 157 milyard dollarlıq dəyərləndirmə ilə 6,6 milyard dollar topladığı məbləği ikiqat artırıb. Eyni zamanda, 40 milyard dollarlıq yeni fond qeydə alınmış ən böyük özəl texnologiya maliyyələşdirmə raundu olub.
300 milyard dollarlıq dəyərləndirmə “OpenAI”ı dünyanın ən yüksək dəyərləndirilən özəl şirkətləri sırasına daxil edib.
Bu maliyyələşdirmə turuna texnologiya investoru və startap kapitalı şirkəti “SoftBank” rəhbərlik edib. “Microsoft”, “Coatue”, “Altimeter” və “Thrive” kimi aktiv idarəetmə şirkətləri də investorlar arasında yer alıb.
Süni intellekt sahəsində ABŞ və Çin başda olmaqla bir çox şirkətlə texnoloji liderlik uğrunda rəqabət aparan “OpenAI” 22 yanvar tarixində süni intellekt infrastrukturunu inkişaf etdirmək məqsədilə “Stargate” adlı 500 milyard dollarlıq özəl sektor investisiya layihəsinə də qoşulacaq.
Bizi sosial şəbəkələrdən izləyin!!