“OpenAI” 40 milyard dollar investisiya cəlb edib
Yeniavaz portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
“ChatGPT” chatbotunun tərtibatçısı kimi tanınan Amerika texnologiya şirkəti “OpenAI” 40 milyard dollar investisiya cəlb edib.
Yeniavaz.com xəbər verir ki, bu barədə “OpenAI”nin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
“Biz 40 milyard dollarlıq yeni maliyyələşdirmə elan edirik. Bu bizə süni intellektin tədqiqat sərhədlərini daha da inkişaf etdirməyə, hesablama gücümüzü artırmağa və “ChatGPT”nin 500 milyondan çox daimi istifadəçisini getdikcə daha güclü alətlərlə təmin etməyə imkan verəcək”, - məlumatda deyilib. "
Qeyd edilib ki, investor Yaponiyanın “SoftBank Group” holdinqinin rəhbərlik etdiyi şirkətlər qrupu olub. “Bloomberg”in məlumatına görə, 40 milyard dollarlıq müqavilə özəl şirkətlər arasında tarixdə ən böyük belə investisiya müqaviləsi olub. “OpenAI”nin bazar dəyəri 2024-cü ilin oktyabrında əvvəlki maliyyələşdirmə turunda 157 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilib. İnvestisiyalar iki mərhələdə həyata keçiriləcək. “SoftBank” və bir qrup investor ilkin olaraq Amerika şirkətinə 10 milyard dollar verəcək, qalan məbləği isə 2025-ci ilin sonuna qədər ayıracaq.