Polşanın baş naziri ABŞ prezidentinə xəbərdarlıq edib
Icma.az xəbər verir, Oxumeni.az saytına əsaslanaraq.
Polşanın Baş naziri Tusk Trampı AB ilə qarşı durmamağa çağırıb. Polşanın baş naziri Donald Tusk ABŞ prezidenti Donald Trampı AB ölkələri ilə qarşıdurmalardan və onların mallarına rüsum tətbiq etməkdən çəkinməyə çağırıb. O, bu barədə X sosial şəbəkəsindəki səhifəsində dərc etdiyi videomüraciətində bildirib: “Daha güclü ABŞ, daha güclü Avropa İttifaqı və daha güclü NATO-nun olması bizim ümumi maraqlarımıza uyğundur”.
Tusk Ağ Evi və ABŞ administrasiyasını avropalı müttəfiqlərə “tariflər tətbiq etməzdən əvvəl bunu düşünməyə” çağırıb. Siyasətçi qeyd edib ki, əməkdaşlıq həmişə qarşıdurmadan yaxşıdır.
Bir gün əvvəl Almaniya kansleri Olaf Şolz bildirmişdi ki, Aİ ölkələri Amerika Birləşmiş Ştatlarının tariflərinə kollektiv cavab verməyə hazırdır. Scholz vurğulayıb ki, Avropanın məqsədi ABŞ ilə əməkdaşlıqda qalır.
Martın 27-də Tramp ABŞ-ın aprelin 2-dən etibarən ölkə hüdudlarından kənarda istehsal olunan avtomobillərə 25%-lik yeni rüsumlar tətbiq edəcəyini açıqlamışdı. Bundan əlavə, o, bütün polad və alüminium tədarüklərinə 25%-lik tariflər tətbiq edən fərman imzalayıb. Reuters yazıb ki, Tramp ABŞ-da idxal olunan avtomobillərə 25% rüsum tətbiq etdikdən sonra ən ucuz modellər satışdan silinə və avtomobil qiymətləri qalxa bilər.