Prokuror ərini baltalayan qadının cəzasının azaldılmasını istədi, məhkəmə qismən təmin etdi
Pravda.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Ali Məhkəmədə ərini öldürməyə cəhddə təqsirləndirilən Lalə İmaşovanın barəsindəki qərardan dövlət ittihamçısı tərəfindən verilən kassasiya protesti və kassasiya şikayətinin bəzi detalları məlum olub.
Pravda.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hakim Teyyub Muxtarovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə dövlət ittihamçısı çıxış edib.
O, kassasiya protestini əsaslandıraraq qeyd edib ki, iş materiallarından aydın olur ki, məhkəmə qərarının qəbul edildiyi ərəfədə məhkum uşaqları ilə münasibətlərinin sosial-mənəvi xarakteri, azyaşlı uşaqların daha uzun müddətə ana himayəsindən məhrum qalacağı təqdirdə onların normal həyat, tərbiyə və məişət şəraitlərinin müqəddaratı, eləcə də təhsil və cəmiyyətdə sağlam formalaşmaq imkanlarına yönələn ictimai maraq apellyasiya instansiyası məhkəməsində lazımınca dəyərləndirilməmiş və nəzərə alınmamışdır.
İttihamçı bildirib ki, Lalə İmaşovanın 3 azyaşlı uşağının olması və uşaqların anası ilə daha çox sosial-mənəvi bağlılıqları, zərərçəkmişlə məhz apellyasiya baxışında barışıq əldə olunması onun hazırkı işdə törətmiş olduğu cinayətin ictimai təhlükəliliyini Cinayət Məcəlləsinin 62-ci maddəsinin tətbiqini zəruri edəcək qədər əhəmiyyətli dərəcədə azaltmaqla bərabər, sosial ədalətin bərpasına da daha çox yardım etmiş olardı və yalnız həddinə görə bir qədər aşağı cəzanın təyin olunması onun cəzasız qalması, yaxud cəzanın məqsədlərinin təmin olunmaması kimi yozula bilməzdi.
Məhkəmənin qərarına əsasən, məhkumun müdafiəçisi tərəfindən verilən kassasiya şikayəti və dövlət ittihamçısınən kassasiya protesti qismən təmin edilib, Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin 2024-cü il 27 mart tarixli hökmü ilə məhkum edilmiş Lalə İmaşova barəsində olan Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin 2024-cü il 2 oktyabr tarixli qərarı kassasiya müraciətlərinə münasibətdə dəyişdirilib. Məhkum təqsirli bilindiyi Cinayət Məcəlləsinin 29, 120.1-ci (qəsədn adan öldürməyə cəhd) maddəsinə Cinayət Məcəlləsinin 62-ci maddəsi tətbiq edilib. Onun 7 il 10 13 gün azadlıqdan məhrumetmə cəzası ilə endirilib.
Xatırlatma: Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə Lalə İmaşova 9 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi. Hökmdən təqsirləndirilən şəxsin müdafiəçisi apellyasiya şikayəti vermişdir. Bakı Apellyasiya Məhkəməsi isə onun cəzasını 7 il 10 13 günə endirmişdi.
İttihama görə,  hadisə 2023-cü il yanvarın 21-də paytaxtın Qaradağ rayonu, Qızıldaş qəsəbəsi ərazisində yerləşən evlərin birində qeydə alınıb.
Belə ki, Lalə İmaşova əri Ceyhun İmaşovla mübahisə edib. Daha sonra qadın baltanın kəsici hissəsi ilə ərinin baş nahiyəsinin arxa hissəsindən iki dəfə zərbə vurub. Nəticədə Ceyhun İmaşov ağır xəsarətlərlə xəstəxanaya yerləşdirilib.
Onun barəsində Cinayət Məcəlləsinin 29, 120.1-ci (qəsdən adam öldürməyə cəhd) maddəsi ilə cinayət işi ittiham elan olunub.