Qafqazın Hiroşiması Ağdam... Ermənilərin donuz saxladığı məscidlərimizi vandallıqdan təmizləyirik
Bizimyol portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Bu barədə Bizimyol.info xəbər portalına danışan Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədr müavini Azər Badamov açıqlamasında bildirib ki, Ermənistan torpaqlarımızı işğal edəndə azərbaycanlıların gec-tez öz doğma yurdlarına geri qayıdacaqlarını bilirdi və ona görə də 30 ildə daşı-daş üstünə qoymayaraq dağtmaqla, talamaqla məşğul oldular: “Bu, həm də onların bu torpaqların əzəli sakinləri olmadığının göstəricisi idi. Çünki, yurdunun sahibi olan heç bir kəs belə dağıntı və talan etməzdi. Necə ki, azərbaycanlılar öz yurdlarından məcburi köçkün düşəndə özləri ilə heç nə götürməyərək evlərin qapılarını qıfıllayıb çıxmışdılar. Ermənilər isə ərazilərimizi tərk edəndə unitazları belə apardılar və qalan yerlərə də od vurub getdilər”.
“Erməni vəhşilklərinin ən böyük göstəricisi Ağdam şəhəridir. Ağdamı "Qafqazın Hiroşiması" adlandırılır. Dövlət başçımızın Sarıcalı kəndinin sakinləri ilə görüşü zamanı qeyd etdiyi kimi, Hiroşima atom bombası ilə dağıdılmışdısa, Ağdam erməni barbarlığı ilə xarabalığa çevirilmişdir. Ermənilər şəhəri dağdaraq daşları belə aparınb satdılar. Məsciddə donuz saxlamaqla İslam dinini təhqir etdilər. Biz isə Ağdamı yenidən qurub bərpa etməyə başlayanda ilk ucaltdığımz bina məscid olmuşdur. Bu, bizim dinimizə və milli mənəvi dəyərlərimizə verdiyimiz böyük önəmin göstəricisidir”-deyən deputat qeyd edib ki, Ağdam şəhəri dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilir. Burada yaşayış massivləri, sosial infrastrukur və iş yerləri yüksək səviyyədə yenidən qurulur.
Azər Badmov vurğulayıb ki, ümumiyyətlə Şərqi Zəngəzur və Qarabağ yenidən qurulur. Bütün tikinti işlərini dövlətimiz öz gücü hesabına həyata keçirir: “Necə ki, biz 44 günlük Vətən müharibəsində qələbəmizi öz gücümüzlə qazandığımız kimi yenidənqurma və bərpa işlərini də öz gücümüzlə reallaşdırırıq”.