Qazaxıstan və digər qonşu ölkələr SİLKƏLƏNİR: Azərbaycanda dağıdıcı zəlzələlər baş verəcəkmi? Yetirmişli AÇIQLAYIR KONKRET
“Bu gün Qazaxıstanda və regionun digər dövlətlərində baş verən güclü zəlzələlər Azərbaycanın seysmogen bölgələrindəki zəlzələ ocaqlarına heç cür təsir edə bilməz”
Bu fikiri KONKRET.az-a açıqlamasında AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin baş direktoru Qurban Yetirmişli səsləndirib.
“Bu, məsafə etibarilə də mümkün deyil. Digər tərəfdən, Azərbaycanda olan dərinlik (tektonik) qırılmalarının həmin ərazilərdə baş verən tektonik qırılmalarla əlaqəsi yoxdur. Yəni Qazaxıstan və digər dövlətlərdə baş verən zəlzələlər bizim ərazi üçün heç bir təhlükə törədə bilməzlər”.
Seysmoloq Qulam Babayev isə saytımıza açıqlamasında bildirib ki, kiçik zəlzələlərin bu il baş verməsi mümkündür:
“Əsas məsələ dərinlikdədir. Əgər yeraltı rəkanlar səthə yaxındırsa, onda biz zəlzələni hiss edəcəyik. Əks halda isə bu yeraltı təkanlar hiss olunmayacaq. Doğrudur, güclü və dağıdıcı zəlzələlər gözlənilməsə də, hiss edilən yeraltı təkanlar baş verə bilər. Azərbaycanda yerdəyişmə sürəti o dərəcədə intensiv deyil, amma aktivdir. Bu səbəbdən hiss edilən zəlzələlər gözləniləndir, amma dağıdıcı zəlzələlərin baş verməsi mümkün görünmür”.