Ruanda bu qurumlara xəbərdrlıq etdi: Əməkdaşlığı...
Cebheinfo saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Ruanda hökuməti ölkədə fəaliyyət göstərən qurumların Konqo Demokratik Respublikasında (DRC) şərqindəki münaqişəyə görə Kiqalini məsul tutan Belçika ilə əməkdaşlığı qadağan edib.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, hökumət yazılı açıqlamada Ruandada fəaliyyət göstərən bütün beynəlxalq və milli qeyri-hökumət təşkilatları və qurumlarına “Belçika hökuməti və ona bağlı təşkilatlarla bütün əməkdaşlığı dərhal dayandırmağı” tapşırıb.
Belçika hökuməti, onun qurumları və bağlı təşkilatlarından heç bir vəsait alınmayacağı və bu qurumlara heç bir ödəniş edilməyəcəyi bildirilən açıqlamada, “Hələlik Belçika hökuməti və ona bağlı təşkilatlarla hər cür əməkdaşlıq, ortaqlıq və qarşılıqlı fəaliyyət qadağandır” ifadəsi işlədilib.
Bəyanatda bu qadağaya əməl edilmədiyi təqdirdə cəza tədbirlərinin görüləcəyi bildirilib.
Xatırladaq ki, Brüsselin Kiqalini Konqo Demokratik Respublikasının şərqində davam edən münaqişəni dəstəkləməkdə və onun ərazi bütövlüyünə zərbə vurmaqda ittiham etməsindən sonra Belçika ilə yardım əməkdaşlığını dayandıran Ruanda, martın 17-də Belçika ilə diplomatik əlaqələri “dərhal” kəsmək qərarına gəldiyini açıqlamışdı.
Qərardan sonra bütün Belçika diplomatlarından 48 saat ərzində ölkəni tərk etmələri istənilmişdi.