Rubio ABŞ a miqrant axınının azalmasına kömək etdiyi üçün Meksikaya təşəkkür edib
Bizimyol saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
ABŞ Dövlət katibi Marko Rubio, Meksika Xarici İşlər Naziri Juan Ramón de la Fuente ilə telefon danışığı zamanı, Meksikanın ABŞ-Meksika sərhədini keçən qeyri-qanuni miqrantların axınının azaldılmasında göstərdiyi birgə əməkdaşlıq üçün təşəkkürünü bildirib.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə Meksikanın Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi "X" sosial şəbəkə səhifəsində yayımlanan açıqlamasında qeyd edilib.
"Mərkəz Katibi Marko Rubio, miqrasiya və təhlükəsizlik məsələlərində koordinasiyalı və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan işə görə Meksikaya təşəkkür edib, bu, qeyri-qanuni miqrasiya axınının azaldılmasına kömək edib", - deyə açıqlamada deyilir.
Bundan əlavə, Rubio ABŞ-dan Meksikaya və regionun digər ölkələrinə silah qaçaqmalçılığının qarşısını almaq üçün tədbirlərin görülməsinin vacibliyini vurğulayıb, bununla yanaşı həmin ölkələrin suverenliyinə hörmətlə yanaşılmalı olduğunu bildirib.
De la Fuente isə həmkarına Meksika, ABŞ və Kanada arasında üçtərəfli ticarət razılaşmasının "üç ölkəyə də faydalı olduğunu" qeyd edərək, onun qorunmasının vacibliyini ifadə edib.
Tərəflər həmçinin "Rubionun uyğun olan vaxtda Meksikaya səfərini planlaşdırmağı" və "iki ölkə arasındakı əlaqələrin ən aktual məsələləri üzərində işlərini davam etdirməyi" razılaşıblar.