Rumıniya Aİ ölkələri ilə sərhədlərdə 30 keçid məntəqəsini bağlayır
Qaynarinfo portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Rumıniya 2025-ci ilin əvvəlindən başlayaraq, ölkənin Şengen zonasına tam hüquqlu üzv olması səbəbilə, Aİ-nin digər ölkələri ilə sərhədlərdəki 30 keçid məntəqəsini bağlayacaq.
Qaynarinfo xəbər verir ki, bu barədə "Digi24" Rumıniyanın Daxili İşlər Nazirliyinə istinadən məlumat yayıb.
1 yanvar 2025-ci il tarixindən Rumıniya, Şengen zonasına tam inteqrasiya çərçivəsində Macarıstan və Bolqarıstan ilə quru sərhədlərindəki 30 keçid məntəqəsini bağlayacaq. Eyni zamanda, sərhədlərdə sənədlərə seçmə şəkildə yoxlamalar aparıla biləcəyi bildirilir.
Aİ ölkələri 1 yanvar 2025-ci ildən Bolqarıstan və Rumıniya ilə, həmçinin bu iki ölkə arasında quru sərhədlərində şəxslərə yoxlamaların ləğvi qərarını qəbul edib. Bu addım Avstriyanın yeni ölkələrin qoşulmasına qarşı çıxmamaq qərarından sonra mümkün olub.
30 martda Avropa Komissiyası Bolqarıstan və Rumıniyanın 31 mart tarixindən etibarən Şengen zonasının üzvü olduqlarını elan edib.
Bu, Şengen qaydalarının hər iki üzv ölkədə tətbiq olunması və daxili hava və dəniz sərhədlərindəki nəzarətin ləğv edilməsi anlamına gəlir.
Həmin ilin dekabrında Aİ Xorvatiyanın qoşulmasını dəstəkləmişdi, lakin Avstriya və Niderland Bolqarıstan və Rumıniyanın üzvlüyünə qarşı çıxmışdılar.
Həmin ölkələr bildirmişdi ki, bu iki ölkə ilə sərhəd nəzarətinin ləğvi qeyri-leqal miqrant axınını artıra bilər.
1 yanvar 2024-cü ildə Bolqarıstan və Rumıniya Şengen zonasına qismən daxil edilmişdi. Həmin vaxt mart ayından etibarən bu ölkələrdə sərhəd nəzarətinin mərhələli şəkildə ləğv ediləcəyi açıqlanmışdı.