Rusiya və Hindistan gəmiləri ilə İndra Hərbi Dəniz Qüvvələri təliminin dəniz hissəsi Moskvanın Benqal körfəzində baş tutacaq
Rusiya Müdafiə Nazirliyi şənbə günü bildirib ki, Rusiya-Hindistan İndra Hərbi Dəniz Qüvvələri-2025 təliminin dəniz hissəsi bazar ertəsi Benqal körfəzi sularında başlayacaq.
“Benqal körfəzi sularında təlimin dəniz hissəsi martın 31-də başlayacaq”, - deyə məlumatda bildirilir.
Təlimin birinci hissəsi konfrans formatında sahildə baş tutacaq. "Gəmi komandirləri qarşılıqlı fəaliyyət məsələlərini və dənizdə birgə hərəkətlərin prosedurunu müzakirə edəcəklər. Hər iki ölkənin dənizçiləri gəmilərə qarşılıqlı səfərlər və idman tədbirləri keçirəcəklər", - Müdafiə Nazirliyindən bildiriblər.
Çennay limanında Rusiya-Hindistan hərbi dəniz təliminin açılış mərasimi keçirilib. Departamentdən bildiriblər ki, hadisə Hindistan Hərbi Dəniz Qüvvələrinin Rana esminesinin göyərtəsində baş verib.
Rusiya tərəfi Sakit Okean Donanmasının Korvetləri Rezkiy və Geroy RF Aldar Tsydenzhapov və orta dəniz tankeri “Peçenqa” ilə “İndra Navy-2025” təlimində iştirak edəcək. Martın 26-da Rusiya gəmiləri Çennay limanına daxil olub.
Bundan əvvəl bu gəmi dəstəsi İndoneziyada keçirilən “Komodo-2025” çoxtərəfli təlimində, İran tərəfinin təşkil etdiyi “Dəniz təhlükəsizlik kəməri - 2025” üçtərəfli hərbi dəniz təlimində, həmçinin Pakistan Hərbi Dəniz Qüvvələrinin gəmiləri ilə “Ərəb mussonu” təlimində iştirak edib.