“Starlink” artıq Azərbaycanda rəsmi istifadəyə verilib
Icma.az, Oxumeni.az portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Amerikalı milyarder İlon Maska məxsus “SpaceX” şirkəti tərəfindən təqdim edilən “Starlink” qlobal peyk internet xidməti Azərbaycanda rəsmi olaraq istifadəyə verilib.
Oxuməni.az “APA”-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə şirkətin “X” (keçmiş Twitter) sosial şəbəkəsindəki səhifəsində dərc olunan məlumatda deyilir.
2023-cü ildə Azərbaycan Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Kosmos Agentliyi (Azərkosmos) Amerikanın “SpaceX” (Space Exploration Technologies Corporation) şirkəti ilə “Starlink” peyk İnternetinin Azərbaycanda təkrar satışına dair müqavilə imzalayıb.
Qeyd etmək lazımdır ki, “Starlink” dünyanın ilk və ən böyük peyk konstellyasiyasıdır və aşağı Yer orbitindən istifadə edərək striminq (axın), onlayn oyun, video zənglər və daha çoxunu dəstəkləyə bilən genişzolaqlı internet təmin edir.
“Starlink”, Yerə çox yaxın, təxminən 550 km yüksəklikdə orbitə çıxan və bütün planeti əhatə edən minlərlə peykdən ibarət şəbəkədir. “Starlink” peykləri aşağı orbitdə olduğundan, gecikmə əhəmiyyətli dərəcədə aşağıdır - ənənəvi peyklər üçün 600+ ms-ə qarşı təxminən 25 ms.
“Starlink” xidmətindən istifadə etmək üçün azərbaycanlı istifadəçilər müəyyən şərtləri yerinə yetirməlidirlər. İlk öncə “Starlink Standard Kit”ini 670 manata almaq lazımdır. Onda çatdırılma üçün 50 manat ödəməlisiniz, 100 manat aylıq abunə haqqı olacaq. Beləliklə, ilkin mərhələdə istifadəçilər ümumilikdə 720 manat xərcləməli olacaqlar.