Tanınmış ağrıkəsicinin gözlənilməz təsiri üzə çıxıb…
Icma.az xəbər verir, Sia Az saytına əsaslanaraq.
…Dünyada ən məşhur ağrıkəsicilərdən biri olan parasetamol təkcə ağrıları aradan qaldırmağa deyil, həm də davranışa təsir göstərməyə qadirdir.
SİA-nın məlumatına görə, “ScienceAlert” xəbər verir ki, Ohayo Dövlət Universitetinin alimləri tərəfindən aparılan araşdırma nəticəsində məlum olub ki, dərman risk qavra
yışını azaldır və daha riskli qərarlar verməyə təşviq edə bilər. 500-dən çox insanın iştirak etdiyi eksperimentlər göstərib ki, 1000 mq parasetamol qəbul etdikdən sonra könüllülər plasebo qəbul edənlərdən daha çox risk almağa hazırdırlar.
Xal qazanmaq üçün virtual şar şişirtməli olduqları kompüter oyununda dərman qəbul edən iştirakçılar təhlükəsiz həddi çox qiymətləndiriblər və hər şeyi itirərək şarı “patlayıblar”.
Tədqiqatçılar həmçinin iştirakçılardan körpüdən tullanmaq və ya təhlükəsizlik kəməri olmadan avtomobil sürmək kimi hipotetik riskli fəaliyyətləri qiymətləndirməyi xahiş ediblər. Və burada, parasetamol qəbul edən insanlar, orta hesabla, bu ssenariləri daha az təhlükəli kimi qəbul ediblər.
Alimlər hesab edirlər ki, problem təkcə riskin təhrif olunmuş qiymətləndirilməsində deyil, həm də narahatlığın azaldılmasında ola bilər: dərman adətən insanı riskli davranışlardan çəkindirən mənfi emosiyaları zəiflədir.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, təsir orta ola bilər, lakin xüsusilə dərmanın geniş istifadəsini nəzərə alaraq diqqətə layiqdir.