Tətil bitdi, iş yenidən başladı: Bəs necə adaptasiya olaq? Bu tövsiyələri dinləyin… KONKRET
Icma.az bildirir, Konkret.az saytına əsaslanaraq.
Bayram başa çatdıqdan sonra uzun müddət gündəlik işlərindən kənarda qalan insanlar üçün “real həyata” qayıtmaq bir az çətin olur. Yaranmış vəziyyətə yenidən alışmaq bir qədər vaxt aparır. Uyğunlaşma prosesi nə qədər uzansa, insanın motivasiyası bir o qədər aşağı düşür. Bəs görəsən, tətildən sonra işə necə adaptasiya olmalıyıq?
Məsələ ilə bağlı KONKRET.az-a danışan klinik psixoloq, psixoterapevt Rövşən Nəcəfov bildirib ki, tətildən sonra insanların işə uyğunlaşması çətin ola bilər. Bu, işin çətinliyi deyil, tətilin düşüncədə davam etməsidir.
“Tətildən sonra insanların xüsusən yuxu pozuntuları formalaşır. Tətil zamanı yuxunun nizamsızlığı sonra özünü göstərir. Ona görə də insanlar yenidən əmək fəaliyyətinə başladığı zaman qısa fasilələr etməlidirlər. Bəzi sahələrdə isə bu, mümkün deyil. Tətil fikiri əmək düşüncəsi ilə əvəz ediləndə narahatlıqlar aradan qalxır.“
Psixoloq vurğulayır ki, tətildən sonra gərginlik, təşviş kimi psixoloji narahatlıqlar keçirən insanlar istirahətin son günündə özlərini yenidən əmək fəaliyyətinə hazırlamalıdırlar:
“Zamanın idarəetmə bacarıqları üzərində yenidən düşünməlidirlər. Yenidən işə başladıqları zaman iş yoldaşları ilə dialoq qurmalıdırlar. Mühit yenidən doğmalaşmalıdır. Eyni işdə çalışan insanlar əmək mühitində birgə motivasiya formalaşdırmalıdır. Uzun müddətli psixoloji narahatlıqlar və ya qeyri-adekvat davranış və düşüncələr olarsa, psixoloji konsultasiyaya getmək lazımdır. “