Təyyarə qəzası kimi faciələr üzərində siyasi məqsədlərlə spekulyasiya etmək etik dəyərlərə zidd davranışdır
Bizimyol saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
“Baş vermiş təyyarə qəzası böyük faciədir. Dövlət başçısı təyyarə qəzası haqqında məlumat alan kimi Sankt-Peterburqa səfəri dərhal təxirə salır və yarı yoldan geri qayıdaraq hava limanında fövqəladə müşavirə keçirir. Həm də hadisənin səbəblərinin araşıdırılması üçün komissiya yaradaraq Aktauya ezam edir. Dövlət başçısının tapşırığı ilə bütün lazımı tədbirlər görülür. 26 dekabr matem elan edildi. Xalqımız həlak olanların ruhuna etiram göstərərək onların yaxınlarının dərdinə şərik olduğunu nümayiş etdirir. Həm də həm həlak olanların və yaralıların ölkəyə gətirilməsi ilə bağlı bütün tədbirlər görülür. Qəzanın nədən baş verdiyini mütəxəssislər tərəfindən araşdırılır və müvafiq hüquqi qiymət veriləcəkdir”.
Bu barədə Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədr müavini Azər Badamov Bizimyol.info xəbər portalına açıqlamasında bildirib ki, bu, dövlət başçısı üçün xalqın taleyinin hər şeydən üstün olduğunun göstəricisidir. Deputat vurğulayıb ki, belə ağır günlərdə hamı həmrəylik göstərərək dəmir yumruq kimi birləşib səbr nümayiş etdirir.
“Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən 26 siyasi partiyasından 24-nün bu məsələdə eyni mövqe sərgiləyərək bəyanat səsləndirməsi təqdirəlayiq addımdır və bu, taleyüklü məsələlərdə siyasi baxışlarından asılı olmayaraq hamının eyni mövqeni nümayiş etdirməsi və dövlətin gördüyü ədalətli işə töhfə verməsi deməkdir. Bu cür bəyanatlar, faciənin ciddi və kədərli bir hadisə olduğunu vurğulamaq, qurbanların ailələrinə başsağlığı vermək və həmçinin ölkədəki ümumi həmrəylik və birliyi nümayiş etdirmək məqsədi daşıyır. Yerdə qalan 2 siyasi partiya xalqın çətin günlərində digər partiyalar kimi xalqın və dövlətin yanında olduğunu göstərmir. Hətta bəziləri təyyarə qəzasından siyasi spekulyasiya vasitəsi kimi öz maraqları üçün istifadə etməyinə çalışır. Bəli, təyyarə qəzasının siyasi spekulyasiya vasitəsi kimi istifadə edilməsi yolverilməzdir. Təyyarə qəzası ciddi bir insan itkisidir və bu kimi faciələr üzərində siyasi məqsədlərlə spekulyasiya etmək, həm insanlıq prinsiplərinə, həm də etik dəyərlərə ziddir”-deyə deputat xüsusi olaraq vurğulayıb.