Tokayev və Putin Aktauda qəzaya uğrayan təyyarənin vəziyyətinin araşdırılmasını müzakirə edib
Icma.az, Milli.az portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevlə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin arasında telefon danışığı olub.
Trend Qazaxıstan Prezidentinin mətbuat xidmətinə istinadən xəbər verir ki, dövlət başçıları Aktau şəhəri yaxınlığında "Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) təyyarəsinin qəzaya uğraması nəticəsində insan tələfatı ilə bağlı başsağlığı veriblər.
"Tərəflər təyyarənin qəzaya uğrama şəraitinin araşdırılması istiqamətində görülən işləri müzakirə ediblər. Kasım-Jomart Tokayev qeyd edib ki, Qazaxıstan Respublikasında yaradılmış Hökumət Komissiyası Azərbaycan, Rusiya və Braziliyadan olan mütəxəssisləri cəlb etməklə araşdırmaları davam etdirir.
Prezidentlər aparılan istintaq-əməliyyat tədbirləri çərçivəsində hərtərəfli və şəffaf istintaqın təmin edilməsinin vacibliyini vurğulayıblar", - məlumatda vurğulanıb.
Xatırladaq ki, dekabrın 25-i Bakı-Qroznı marşrutu üzrə uçan "Embraer 190" sərnişin təyyarəsi Aktaunun hava limanından 3 km məsafədə qəzaya uğrayıb.