Tramp əvvəlcə bu üç ölkəyə səfər edəcəyini elan etdi
Icma.az, Hurriyyet portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
ABŞ prezidenti Donald Tramp Səudiyyə Ərəbistanına yaxın zamanda edəcəyi səfəri təsdiqləyib və bir neçə digər ölkəyə də səfər edəcəyini elan edib.
Hurriyyet.az xəbər verir ki, amerikalı liderin sözlərinə görə, o, Səudiyyə Ərəbistanı ilə yanaşı Qətər və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə də baş çəkəcək.
"Biz həmçinin Qətərə gedəcəyik, bəlkə də bir neçə başqa ölkəyə də səfər edəcəyik. BƏƏ çox vacibdir. Yəqin ki, orada və Qətərdə dayanacağıq. Və Səudiyyə Ərəbistanı. Üç ölkə var, sonra isə digər yerlərə də gedəcəyik, amma Yaxın Şərqdə əsasən bu üçü nəzərdə tutulur", - deyə Tramp bildirib.
O əlavə edib ki, səfərlər "gələn ay, bəlkə bir qədər sonra" baş tuta bilər.
"Ötən dəfə Səudiyyə Ərəbistanında olarkən bu ölkəni ilk sıraya qoydum, çünki onlar ABŞ-dan 450 milyard dollar dəyərində hərbi və digər məhsullar almağa razılaşdılar. Mən bunu yenidən etməyə razı oldum və onlar amerikalı şirkətlərə demək olar ki, bir trilyon dollar xərcləməyə razıdırlar. Bu isə mənim üçün yeni iş yerləri deməkdir", - Tramp vurğulayıb.
Daha əvvəl UNİAN xəbər verirdi ki, Tramp may ayında Səudiyyə Ərəbistanına səfər edəcək. Bu, Ağ Evə qayıtdıqdan sonra onun ilk xarici səfəri olacaq.
Axios nəşrinin məlumatına görə, bu mümkün səfər son həftələrdə yüksək vəzifəli ABŞ və Səudiyyə Ərəbistanı rəsmiləri arasında müzakirə olunub. Xüsusilə də Ukraynadakı müharibə ilə bağlı Səudiyyə Ərəbistanında aparılan danışıqlar çərçivəsində.
"Planlaşdırılan səfərlə tanış olan mənbə bildirib ki, səudiyyəlilər Trampın səfərinin Rusiya və Ukrayna arasında atəşkəs əldə edildikdən sonra baş tutmasını istəyirlər", - deyə Axios yazıb.