Tramp Xameneiyə məktubunda nə yazıb? TƏFƏRRÜAT
Icma.az, Cebheinfo saytına istinadən bildirir.
ABŞ Prezidenti Donald Trampın İran İslam Respublikasının Ali Rəhbəri Ayətullah Seyid Əli Xameneiyə göndərdiyi məktub açıqlanıb.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, "Sky News Arabic"-in məlumatına görə, məktubda Tramp belə yazıb:
"Amerika Birləşmiş Ştatları mənim rəhbərliyim altında sülh və gərginliyin azaldılması istiqamətində mühüm addımlar atmağa hazırdır. Birlikdə sanksiyaları aradan qaldıra, İranın iqtisadiyyatını gücləndirə və ölkələrimiz arasında əməkdaşlıq üçün imkanlar yaradaraq yalnız xalqlarımıza deyil, həmçinin Yaxın Şərqdə və dünyada sabitlik və sülhə də töhfə verə bilərik.
Əgər siz bu təklifimizi rədd etsəniz və İran rejimi gərginliyi artırmaq, terrorçu təşkilatları, hərbi münaqişələri dəstəkləmək yolunu seçərsə, cavabımız sürətli və qəti olacaq. Biz rejiminizin xalqımıza və müttəfiqlərimizə qarşı təhdidlərinə qarşı əllərimizi bağlamayacağıq".
"Əgər danışıqlara hazır olsanız, biz də hazırıq. Amma əgər sülhə dair tələbləri görməzdən gəlsəniz, tarix qeyd edəcək ki, siz böyük bir fürsəti qaçırdınız", – deyə Tramp məktubunu bitirib.
Xatırladaq ki, bir gün əvvəl isə Donald Tramp İranın nüvə proqramı ilə bağlı bunları bildirib:
"Mən onlara məktub göndərdim və bildirdim ki, onlar bir qərar verməli olacaq. Ya oturub danışıqlar aparacağıq, ya da İranla çox pis şeylər olacaq, amma mən istəmirəm ki, bu baş versin”.