Türkiyə Ermənistanda səfirlik açır PAŞİNYAN İRƏVANDA BİNA AYIRIB
Gununsesi portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Türkiyə ilə Ermənistan arasında diplomatik, ticari əlaqələrin qurulması prosesi üzrə danışıqlar müsbət nəticə verir. Artıq bu danışıqların nəticəsi olaraq, hər iki ölkənin səfirliklərinin açılması nəzərdə tutulub.
Bu barədə Gununsesi.info-ya Türkiyənin diplomatik mənbələrindən daxil olan məlumatda deyilir .
Məlumata görə, hətta baş nazir Nikol Paşinyan İrəvanın mərkəzində Türkiyənin səfirliyi üçün böyük bina da ayırıb.
Mənbəmiz Azərbaycanın tərəfinin bu məsələdən xəbərdar olduğunu və buna görə rəsmi Ankaraya öz narazılığını çatdırdığını bəyan edib.
Onu da xatırladaq ki, Ermənistan-Türkiyə sərhədinin Suriyaya humanitar yardım göndərmək üçün 10 günlük açılması, həmçinin rəsmi Ankaranın çoxsaylı media təmsilçilərini İrəvana göndərməsi rəsmi Bakının etirazına səbəb olub.
Belə ki, AzTV başda olmaqla , ölkənin əksər media quruluşları sülh danışıqlarının tam yekunlaşmadığı dönəmdə bunu rəsmi Bakının maraqlarına uyğun olmayan hərəkət kimi qiymətləndirib.
İstanbul Böyük Şəhər Bələdiyyəsinin başqanı Əkrəm İmamoğlunun həbsi fonunda baş verən etirazlar Azərbaycan mediasında “Türkiyənin daxili siyasi gərginliyi” kimi təqdim edilib.
“Ermənistanla sərhədlər Kəlbəcərin işğalı səbəbindən bağlanmışdı. Artıq Kəlbəcər və bütövlükdə Qarabağ azaddır. Ona görə də sərhəddin açılması regionda “Üçlü barış”a öz töhfəsini verəcək. Ona görə də Azərbaycanın duyğusal basqılarına ehtiyac yoxdur” deyə rəsmi Ankara Bakıya cavabında bəyan edib.
Azərbaycanla Türkiyənin strateji müttəfiq və iki qardaş dövlət olmasını nəzərə alsaq, o zaman rəsmi Ankaranın bu tələskənliyini anlamaq çətindir.
Bu faktdır ki, Azərbaycanın 44 Günlük Vətən Müharibəsində qalibiyyəti üçün Türkiyənin də rolu olub.
Amma bunu bizə minnət kimi qoymaq isə yersizdir.
Əvvala Azərbaycan bu müharibədə Türkiyədən yüz milyonlarla dəyəri olan PUA və hərbi sursat alıb.
Bu ağır iqtisadi böhran yaşayan Türkiyə iqtisadiyyatına böyük töhfə sayılır.
Bundan başqa Türkiyənin mövcud hakimiyyətinin yaxını olan türk şirkətlərinin Qarabağda tikinti-quruculuq işlərinə cəlb edilməsi də Azərbaycanın qardaş ölkəyə verdiyi BONUSDUR.
Ona görə rəsmi Ankara bir az da səbrini sıxmalı, yarımçıq sülhdən çəkinməlidir.