Türkiyədə etiraz aksiyalarına çağırış edildi: hər həftəsonu…
GlobalInfo portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Türkiyə müxalifəti bölgələrdə etiraz aksiyaları elan edib.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bu barədə Cümhuriyyət Xalq Partiyasının (CHP) lideri Özgür Özəl Əkrəm İmamoğlunun müdafiəsi məqsədilə keçirilən mitinqdən sonra bildirib.
Məlumata görə, onlar hər həftəsonu 81 vilayətdən birində, hər çərşənbə isə İstanbulda aksiya keçirəcəklər.
“Bu gün İstanbulun Maltepe meydanına 2,2 milyon insan toplaşdı. Ədaləti qorumaq üçün meydanları dolduran bütün vətəndaşlarımıza təşəkkür etmək istəyirəm. Bu, yalnız bir başlanğıcdır. Bundan sonra biz hər həftəsonu bir vilayətdə, hər çərşənbə isə İstanbulun bir rayonunda aksiyalar keçirəcəyik”, – deyə Özəl Halk TV-yə açıqlamasında deyib.
Xatırladaq ki, martın 19-da İmamoğlunun korrupsiya və terrorçularla əlaqədə ittiham olunaraq saxlanılmasından sonra Türkiyədə geniş etiraz aksiyaları başlayıb. Türkiyə Daxili İşlər Nazirliyinin məlumatına görə, etirazlarda azı 1,8 min nəfər saxlanılıb, 260 nəfər həbs edilib. Ən genişmiqyaslı nümayişlər İstanbul, Ankara və İzmirdə keçirilib. Bəzi hallarda aksiyalar polis qüvvələri ilə toqquşmalarla nəticələnib.