USAID lə bağlı kritik qərar: bütün əməkdaşlar işdən çıxarılır
GlobalInfo saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
USAID-in bütün əməkdaşları sentyabrın 30-dək işindən azad ediləcək.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bu barədə “Reuters” mənbələrə istinadən məlumat yayıb.
Məlumata görə, həmçinin bu tarixədək agentliyin bütün xarici missiyaları bağlanacaq. 2025-ci maliyyə ili ABŞ-da 30 sentyabrda başa çatdığı üçün bağlanma prosesi bu müddət ərzində tamamlanacaq.
Dövlət katibi Marko Rubio agentliyin yenidən təşkil ediləcəyini, bəzi funksiyaların 1 iyul tarixinədək Dövlət Departamentinə ötürüləcəyini, administrasiyanın prioritetlərinə uyğun gəlməyən fəaliyyətlərin isə dayandırılacağını açıqlayıb.
Xatırladaq ki, fevralın əvvəlində ABŞ Prezidenti Donald Tramp USAID-in fəaliyyətini müvəqqəti dayandırıb. Agentliyin beynəlxalq təşkilatların maliyyələşdirilməsinə böyük məbləğlər ayırdığı bildirilir. Daha sonra ABŞ administrasiyası USAID və Dövlət Departamenti tərəfindən bağlanan xarici yardım müqavilələrinin 92 faizini ləğv etmək niyyətində olduğunu açıqlayıb. Bu addım dövlət büdcəsinə təxminən 60 milyard dollar qənaət etməyə imkan verəcək.