Vətəndaşı evə qeydiyyatdan necə çıxarmaq olar? HÜQUQİ PROSEDUR KONKRET
Icma.az bildirir, Konkret.az portalına istinadən.
Mənzil alıb satan zaman rast gəlinən problemlərdən biri də yaşayış sahəsində qeydiyyatda olan şəxsin çıxarılması prosesidir. Belə ki, şəxs mülkiyyətində olan mənzili satmaq istəyir, lakin qeydiyyatda olan insanların razılığını ala bilmədiyi üçün notariusda alqı-satqı müqaviləsini həyata keçirmək mümkün olmur. Və yaxud da şəxs yeni mənzil alıb və orada adı olan insanları qeydiyyatdan çıxartmaq istəyir. Bu halda qanunamüvafiq hansı addımlar atılmalıdır?
Mövzu ilə bağlı KONKRET.az-a danışan Siyasi və Hüquqi Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri, hüquqşünas Xəyal Bəşirov bildirib ki, əgər vətəndaş hər hansısa bir ünvanda qeydiyyatdadırsa və onun qeydiyyatı formal xarakter daşıyırsa, bu, həmin şəxsin çıxarılması üçün əsaslardan biri ola bilər. Çünki onun həmin ünvanda olması formal xarakter daşıyır. Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinə görə, ünvandan qeydiyyatdan çıxmaq üçün, şəxsin digər mənzilə qeydiyyata düşməsi vacibdir:
“Əgər vətəndaş formal olaraq qeydiyyatdadırsa, lakin həmin ünvandan çıxmırsa, belə olan halda məhkəməyə müraciət edilməlidir. Həmin ərazi üzrə rayon İcra Hakimiyyəti nümayəndəliyinin və yaxud bələdiyyənin digər qurumlarının müvafiq sənədi və qonşuların şahidliyi də sübut kimi qəbul edilə bilər. Belə olan halda məhkəmə onun ünvandan çıxarılması ilə bağlı qərar verir. Bu, məhkəmə qaydasında həmin şəxsin qeydiyyatdan çıxması ilə bağlı üsuldur. Digər hal isə odur ki, vətəndaş başqa evə qeydiyyata düşərsə, qanuni olaraq həmin ünvandan çıxmış sayılacaq”.