Yaddan çıxan bu xəstəlik insanı öldürə bilər
Icma.az, Cebheinfo portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
İsveçrə Tropik və İctimai Sağlamlıq İnstitutu (İsveçrə TPH) Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı və digər tərəfdaşlarla əməkdaşlıq edərək, Chagas xəstəliyinin hərtərəfli nəzərdən keçirib.
“Cebheinfo.az” xəbər verir ki, Chagas xəstəliyinə adətən Latın Amerikasında rast gəlinsə də, İsveçrədə 2000-4000 insana təsir edir. “Swiss Medical Weekly”-də dərc olunan icmalda İsveçrədə Chagas xəstəliyini aradan qaldırmaq üçün skrininq və səhiyyə strategiyalarının təkmilləşdirilməsi ehtiyac vurğulanır.
Parazit Trypanosoma cruzi tərəfindən törədilən Chagas xəstəliyi bütün dünyada, əsasən Latın Amerikasında 7-8 milyon insana təsir edir. Parazit triatomin böcəkləri tərəfindən qida, qanköçürmə və orqan donorluğu, hamiləlik və doğuş zamanı anadan uşağa ötürülə bilər.
Chagas xəstəliyi iki mərhələdə baş verir: Kəskin fazada ilk 2 ay ərzində yüngül və ya heç bir əlamət yoxdur, baxmayaraq ki, bəzilərində dişləmə yerində qızdırma, baş ağrısı və ya şişkinlik müşahidə oluna bilər.
Onilliklər sonra xroniki mərhələdə yoluxmuş insanların üçdə birində ürək-damar, həzm və/və ya nevroloji problemlər yaranır. Qabaqcıl hallar aritmiya və ani ölüm kimi kardiyak ağırlaşmalara səbəb ola bilər. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) Chagas xəstəliyini diqqətdən kənarda qalan tropik xəstəlik kimi təsnif edib.
Təkcə İsveçrədə 2000-4000 insan bu xəstəlikdən əziyyət çəkib. İcmal Chagas xəstəliyinin yayılması, onun problemləri və müalicə variantlarına işıq salır. Araşdırma nəticəsində məlum olub ki, əksər hallar miqrasiya ilə əlaqəli olsa da, Chagas xəstəliyi hamiləlik və doğuş zamanı anadan uşağa keçə bilər.
Vektor triatomin böcəyi Avropada yoxdur.
Tədqiqatın həmmüəllifi Pablo Martinez de Salazar deyib:
“Chagas xəstəliyinin əsas problemi, xüsusilə qeyri-endemik bölgələrdə tez-tez düzgün diaqnoz qoyulmamasıdır. Həqiqətən, bir çox hallar uzun illər ərzində diaqnoz qoyulmamış və ya aşkar edilməmiş qalır ki, bu da müalicə edilmədikdə ciddi ürək və ya həzm ağırlaşmalarına səbəb ola bilər”.
Səhiyyə işçiləri arasında məhdud məlumatlılıq, ümummilli skrininq proqramlarının olmaması və xüsusən də sənədsiz miqrantlar üçün səhiyyə xidmətlərindən istifadə üçün maneələr kimi amillər xəstəliyin bu cür qiymətləndirilməməsinə səbəb olur.